avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. ...

Buna ziua.
Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential.
Nu am prevazut nici o clauza viagera.
Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa.
Acum ea ma ameninta cu evacuarea.
Ce actiune juridica as putea face pentru a locui in casa pana la sfârșitul vietii?



5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
La faza asta...niciuna.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din păcate pt dvs la acest moment nimic..Era bine dacă discutați cu un av înainte de a încheia actul,sau măcar întrebați notarul.S a plătit un preț,s au transferat banii,cât reprezinta din valoarea de piață a imobilului?
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca pretul preferential inseamna un pret derizoriu s-ar putea incerca o anulare a contractului raportat la acest aspect.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns.
Pretul platit reprezinta cca 10,%, din valoarea de piata a imobilului.
Se poate considera un pret neserios?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din păcate pt dvs la acest moment nimic..Era bine dacă discutați cu un av înainte de a încheia actul,sau măcar întrebați notarul.S a plătit un preț,s au transferat banii,cât reprezinta din valoarea de piață a imobilului?

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate considera, mergeti la un av în zona dvs,discutați toată situația de fapt și o sa aveți o opinie privind costuri,durata,șanse.Oricum e un început,discutând cu un av poate apar și slte motive..

Alte discuții în legătură

Prescriptie drept anulare contract rrocambole rrocambole Conform noilor coduri, dupa cat timp de la data vanzarii se prescrie dreptul de a cere anularea unui contract de vanzare a unui imobil? (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: ... ani24 ani24 Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce sanse am, la urmatoarea speta: suntem 3 frati, 2 surori si un frate, una fintre surori a primit un apartament care era pe ... (vezi toată discuția)
Contractul de vanzare-cumparare RCP RCP Reclamantul cheama in judecata paratul solicitand instantei constatarea nulitatii absolute a contractului de vanzare-cumparare incheiat intre ei si avand drept ... (vezi toată discuția)