Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. ...

Buna ziua.
Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential.
Nu am prevazut nici o clauza viagera.
Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa.
Acum ea ma ameninta cu evacuarea.
Ce actiune juridica as putea face pentru a locui in casa pana la sfârșitul vietii?

La faza asta...niciuna.
Din păcate pt dvs la acest moment nimic..Era bine dacă discutați cu un av înainte de a încheia actul,sau măcar întrebați notarul.S a plătit un preț,s au transferat banii,cât reprezinta din valoarea de piață a imobilului?
Daca pretul preferential inseamna un pret derizoriu s-ar putea incerca o anulare a contractului raportat la acest aspect.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Pretul platit reprezinta cca 10,%, din valoarea de piata a imobilului.
Se poate considera un pret neserios?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din păcate pt dvs la acest moment nimic..Era bine dacă discutați cu un av înainte de a încheia actul,sau măcar întrebați notarul.S a plătit un preț,s au transferat banii,cât reprezinta din valoarea de piață a imobilului?

Se poate considera, mergeti la un av în zona dvs,discutați toată situația de fapt și o sa aveți o opinie privind costuri,durata,șanse.Oricum e un început,discutând cu un av poate apar și slte motive..