avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate valentina05ro

Activitate valentina05ro

Buna ziua
in anul 2008 m-am casatorit ,in acelasi an sotul meu a facut un credit de nevoi personale strict pe numele lui (eu nu am semnat nimic cu banca), la care a achitat pana in 2011 ,din 2011 salariile au inceput sa scada si nu a mai putut achita fapt ce a condus la executare prin poprirea pe 1/3 din salariu.
Noi avem in patrimoniu o casa pe care am mostenit-o eu de la parinti inainte de casatorie si o masina cumparata pe numele meu in timpul casatoriei plata acesteia facand-o cu ajutorul parintilor mei ( pot face dovada prin adeverinta obtinuta de la impuls lesing)
Sotul meu circula foarte mult si imi este teama atat pentru viata lui cat si pentru acest credit.
va rog sa imi spuneti daca (Doamne fereste) sotului meu i-se intampla ceva accident din care sa rezulte decesul eu mai sunt pasibila de continuarea executarii , daca nu mostenesc nimc de pe urma sotului meu?
2. la serviciul sotului meu se fac restructurari si doresc sa aflu daca nu mai poate platii nici cota aceea de 1/3 din salaiu care din obiectele de mai sus imi pot fi executate
Va multumesc
Va doresc numai bine
din februarie 2012
buna seara
in urma cu 5 ani am luat un cerdit de la banca ,credit de nevoi personale,dupa ce au murit parintii am dezbatut succesiunea si am intrat in posesia casei pe care am vandut-o in urma cu 3 ani.daca vreodata intru sub incidenta executarii silite pentru ca nu mai pot platii ,executarea se va face si pentru casa pe care am vandut-o in urma cu trei ani.
am mai vazut un mesaj asemanator pe forum la nu a raspuns nimeni.
multumesc pentru raspuns,oricare ar fi