avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate flaviu_popescu

Activitate flaviu_popescu

Răspuns la discuția Inregistrarea in scopuri TVA
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate cei de la Directia de Finante (DGFP) spun ca nu stiu cum sa ma inregistreze. Ma trimit sa imi fac PFA, ca sa pot fi inregistrat in scop TVA. Insa masa lemnoasa este un bun pesonal si nu al PFA.
Contractele de administrare cu Ocolul Silvic este semnat de persoana fizica, adica proprietarul terenului. Ori in acest caz cu se pot deduce cheltuielile pe PFA de pe o factura eliberata tersoanei fizice. la fel si impozitele pe teren si alte facturi de lucrari?
Răspuns la discuția Inregistrarea in scopuri TVA
Multumesc pentru raspuns!
Vreau sa precizez ca volumul este mai mare de 20mc/an si cel mai probabil voi depasi plafonul de scutire, de 220000RON.
Problema care se pune este caracterul de continuitate. Ce se intelege prin acesta? Vanzarea de masa lemnoasa catre un agent economic autorizat sa exploateze o fac, de regula, in fiecare an, prin unul sau mai multe contracte de vanzare cumparare.
Desigur ca trebuie sa obtin aceste venituri pentru a putea plati contractul de administrare a padurii, a realiza impaduririle necesare ;i alte obligatii care-mi revin conform Legii46/2008-Codul Silvic.
Sunt obligat in acest caz sa ma inscriu in scopuri TVA si cum?
Trebuie sa eliberez in acest caz facturi ca persoana fizica? Este posibil acest lucru?
Multumesc!
Sunt persoana fizica care realizeaza venituri din vanzarea de bunuri - masa lemnoasa din padurea proprietate personala. Deoarece estimez ca suma veniturilor depaseste 220 000 RON va trebui sa ma inregistrez in scopuri TVA, conform Codului Fiscal?
La DGFP mi-au spus ca nu am mai avut cazuri, iar ulterior ca trebuie sa ma inregistrez la registrul comertului la PFA. Insa eu nu vad sensul. Padurea si lemnul sunt ale persoanei fizice si nu a PFA, ori PFA nu poate face vanzarea unor bunuri care nu ii apartin.
Cred ca cei de la Fisc sunt intr-o deruta totala!!!