avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Activitate madavas

Activitate madavas

Discuție Renta viagera

Buna ziua,
va rog sa ma consiliati in aceasta problema.
tatal meu detine 2 ha de pamant pentru care primeste renta viagera de 100 euro anual.In anul 2012 nu a primit acesti bani desi stampila a fost facuta corespunzator.Dupa mai multe investigatii telefonice la Bucuresti si agitatie la centrul local APIA de care apartine am descoperit ca viza electronica a fost stearsa " din greseala" sau???? Daca s-a vazut ca eu -in calitate de fica ma agit si fac cercetari s-a procedat la analiza cazului si s-a remediat greseala numai ca am fost asigurata telefonic ca tatal meu isi va primi banii insa numai cand i se vor trimite banii pentru anul urmator- adica anul acesta prin luna octombrie-noiembrie-decembrie chiar.Va intreb: este normal asa si daca sunt indreptatita sa cer totusi ceva - un document stampilat si inregistrat la ei prin care sa ma asigure ca se vor trimite si banii din anul trecut?ca sa nu mai vb de comisioane si penalizari care nu se iau in calcul in cazul lor...daca ar fi fost invers situatia(adica sa le datorez eu bani lor) sigur as fi avut parte de asa ceva.
Va multumesc


Buna ziua,
in anul 2010 am fost surprinsa ca in urma unei vizite la cass pentru a viza o adeverinta pentru concediul maternal sa descopar ca datorez un debit in jur de 150 lei la cass pentru perioade de timp in care am avut lipsa contributie din cauza ca nu am fost angajata.Pe langa aceasta suma mai figura si vreo 250 lei majorari si penalitati pentru ca debitul respectiv venea din anul 2008. Mentionez ca nu am fost instiintata in nicin un fel asupra debitului acesta...s-a intamplat sa descopar asta cand am cerut viza pe adeverinta. Pentru ca imi trebuia acea adeverinta si ptr ca fizic eram in imposibilitatea de a face demersuri la avocat (deoarece eram insarcinata ) am procedat la plata debitului si cateva luni am platit sume mici din majorari si penalitati dupa care m-am oprit, eu fiind in concediu maternal.Acum in 2013 am primit direct instiintare de infiintare a popririi pe sumele aferente majorari si penalitati fara nici un fel de instiintare in prealabil. Va rog sa-mi spuneti daca ma pot opune in vreun fel la plata acelor accesorii.
Va multumesc
Răspuns la discuția credite
Deci mai degraba mi-ati recomanda partajul?Si in cazul in care eu sunt initiatorul trebuie sa platesc eu taxele?
Discuție credite
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu ceva raspunsuri la problema asta.
In timpul casatoriei am contractat 2 credite unde sunt coplatitor.Tot in timpul casatoriei am avut o descoperire pe card de salarii. Dupa divort sotul nu a mai achitat nici o rata la nici una dintre cele doua banci in schimb eu mi-am achitat constant rata de la cardul meu de salariu unde am avut descoperirea. Intrebarea mea este daca pot face un partaj numai asupra datoriilor pe care le avem la banci pentru ca sa se faca poprire in mod egal, avand in vedere ca fostul sot s-a inscris ca va plati pensie alimentara atat celor doi copii ai nostri cat si copilului pe care il are cu concubina.
Discuție renta viagera
Buna ziua,
va rog sa ma consiliati in aceasta problema.
tatal meu detine 2 ha de pamant pentru care primeste renta viagera de 100 euro anual.In anul 2012 nu a primit acesti bani desi stampila a fost facuta corespunzator.Dupa mai multe investigatii telefonice la Bucuresti si agitatie la centrul local APIA de care apartine am descoperit ca viza electronica a fost stearsa " din greseala" sau???? Daca s-a vazut ca eu -in calitate de fica ma agit si fac cercetari s-a procedat la analiza cazului si s-a remediat greseala numai ca am fost asigurata telefonic ca tatal meu isi va primi banii insa numai cand i se vor trimite banii pentru anul urmator- adica anul acesta prin luna octombrie-noiembrie-decembrie chiar.Va intreb: este normal asa si daca sunt indreptatita sa cer totusi ceva - un document stampilat si inregistrat la ei prin care sa ma asigure ca se vor trimite si banii din anul trecut?ca sa nu mai vb de comisioane si penalizari care nu se iau in calcul in cazul lor...daca ar fi fost invers situatia(adica sa le datorez eu bani lor) sigur as fi avut parte de asa ceva.
Va multumesc
Răspuns la discuția obligatii coplatitor
scuze! 40.000 lei!
daca nu exista ordine prestabilita atunci pot sa-mi exercit eu preferinta?
cum el plateste pensie alimentara la 2 copii si mai are un copil cu concubina(nu sotie- legal vorbind) asta am inteles ca inseamna maxim 50% din salariu. atunci ratele mi se transfera mie, nu?Dar pana atunci nu se poate verifica de catre executor sa se execute bunurile detinute de el pana la a se face poprire la salariul meu?
nota : de curand(luna aceasta) si-a schimbat si locul de munca salariul lui crescand.In acest caz nu a anuntat nici executorul care se ocupa de caz si nici alte organe. pentru a se face recalcularea pensiei alimentare .Eu pot cere recalcularea in acest caz dupa ce perioada de timp?
Bun! Atunci , in acest caz voi fi eu obligata sa platesc ratele creditului(in calitate de coplatitor) deoarece lui nu i se mai poate retine nimic, nu? dar sechestru pe bunuri nu i se poate face pana sa mi se faca mie poprire pe salariu?(adica masina care este bun achizitionat in timpul casatoriei si pe care o foloseste cu concubina decand a parasit domicilul conjugal).
multumesc
trebuie avut in vedere ca el are si cu mine doi copii carora le plateste pensie alimentara.
Va rog sa-mi explicati o situatie.
Fostul meu sot traieste in concubinaj cu o femeie si au impreuna si un copil.
Eu sunt in prcese cu el pentru plata unor credite restante pentru care nu el nu a mai paltit rete.
Acum ma anunta avocata mea ca a gasit un dosar in care concubina lui a depus impotriva lui o cerere ptr exercitarea autoritatii parintesti.Va rog sa imi explicati oare ce urmaresc cu aceasta procedura?
va multumesc
Răspuns la discuția obligatii coplatitor
asta am inteles dar as vrea sa stiu care ar fi ordinea executarilor.Pentru ca executorul judecatoresc a trimis deja hartie la locul meu de munca pentru a se face poprirea salariala fara a se pune in discutie sechestrul pe bunuri.Deci sa inteleg ca s-a analizat venitul fostului sot din care se va opri rata si diferenta de rata mi se va opri mie..sau cum?