avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate Lara2202

Activitate Lara2202

Sunt angajata din 26 aprilie la un hotel ca receptionera. Pe 20 iunie am fost diagnosticata cu tuberculoza si internata. Salariul se da in doua transe: pe 15 si pe 30 ale lunii. Pe 30 iunie salariul mi l-a luat o colega si nu au fost probleme. Pentru data de 15 iulie mi s-a cerut imputernicire. Imputernicirea am facut-o pe numele fratelui meu. Cand a fost prima data sa ridice banii, patroana nu era iar cand am sunat-o a zis ca trebuie sa vorbeasca la contabilitate despre situatia mea. Apoi azi i-a spus fratelui meu ca are nevoie de procura prin notariat pentru a imi ridica salariul. Oare cum as putea sa ii dau eu procura daca sunt internata de TBC?
Impresia pe care mi-a lasat-o dupa toata alergatura fratelui meu, la telefon nu imi raspunde si tonul pe care mi-a vorbit este ca vrea sa imi incalce niste drepturi.
Acum, eu nu imi cunosc exact toate drepturile si va cer ajutorul: sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, diagnosticata si internata cu tuberculoza pana in jurul datei de 20 august (se presupune ca sunt contagioasa timp de 2 luni). Care imi sunt drepturile?
Mentionez ca am trimis la timp concediul medical parafat si de medicul de familie.
Răspuns la discuția Tamponare fara victime
Planul este de a apela oricum la un avocat. Nu am experienta in astfel de situatii. Am evitat cat de mult am putut implicarea in astfel de litigii.
Răspuns la discuția Tamponare fara victime
Multumesc de sfaturi dar nu este vorba de bani ci de principii. Am vrut sa nu atrag atentia si am avut incredere in sistem. Stiam ce va scrie in acest proces verbal, politistul comunicandu-mi duminica cand am fost sa intreb despre dosar. Nu mi-a spus decat ca eu am iesit vinovata din cauza ca domnisoara a venit cu un martor.

Am uitat sa mentionez ca eu eram pe banda a doua iar domnisoara a intrat in masina mea de pe prima banda. Din acest motiv coltul barii este avariat iar aripa nu este atinsa. La fel si masina ei, bara este avariata fara a fi atinsa aripa, iar daca conteaza avea si numarul cazut, deci lovitura din spate. Daca ii taiam fata nu era normal sa imi "stearga" si aripa?

Plangerea este motivata pentru ca mi s-a facut o nedreptate. La locul accidentului domnisoara a recunoscut ca a gresit dar apoi la politie a declarat ca ea era pe banda a doua si eu i-am taiat fata. Chiar atat de rau sa ma las calcata in picioare de sistem?
Răspuns la discuția Tamponare fara victime
Am primit procesul verbal azi cu amenda de 320 ron, 160 achitabili in 2 zile de la data primirii desi este datat 07.08 plicul. Procesul verbal este incheiat pe data de 2.08, nu am fost chemata sa aduc obiectii, a fost trecuta o martora acolo.
Va redau ce scrie in PV:
In ziua 02.08.2013 ora 10:50 bld. Lapusneanu a condus auto cu nr. CT-... pe bld Lapusneanu si datorita neasigurarii la schimbarea directiei de mers din viraj stanga de pe banda a I-a pe banda a II-a si franarii bruste fara instinta (de acest cuvant nu sunt sigura, este indescifrabil) este surprinsa si acrosata de auto nr. B... care circula regulamentar pe banda a II-a. Fapta savarsita de prevazuta de art.54 OUG 195... si sanctionata de art. 100/OUG185...
Acum sa va spun din nou detaliile reale: accidentul s-a petrecut la ora 10:40, am inregistrarea apelului la 112, lovitura masinii mele este pe coltul stang al barii din spate FARA A FI ATINSA ARIPA STANGA, am poza de la bara masinii ei si este lovita o treime din partea dreapta inclusiv numarul cazut fara a fi atinsa aripa ei dreapta, eu nu am avut martori, ea a avut o ruda in dreapta care a fost luata ca martor, eu nu am pus frana brusc ci am incetinit deoarece eram la aproape 20 de metrii de trecerea de pietoni (banuiala mea este ca ea nu se uita la drum in momentul tamponarii), nu am fost chemata la politie pentru a semna PV sau pentru a adauga alte mentiuni la procesul verbal.
Am detaliat aceste fapte tocmai pentru ca maine merg la Judecatorie sa depun plangere.
Vreau sa va mai cer un sfat: cum ar trebui sa formulez plangerea si ce ar trebui sa specific in ea?
Sunt foarte revoltata pe sistemul nostru. Adica numai acest politist decide daca e alba sau neagra? Mi se pare mie sau deja le-am dat prea multa putere de decizie. Chiar daca este un accident minor, principiile mele sunt destul de puternice si stabile.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Tamponare fara victime
Multumesc mult de informatii. Voi astepta procesul verbal si apoi voi merge sa depun contestatia. Azi am fost si am cautat persoanele care erau de fata in momentul accidentului dar nu am gasit pe nimeni. Voi merge si maine deoarece erau persoane care stau in statia respectiva si ofera cazare turistilor. Sper sa gasesc macar o persoana care a vazut totul si sa ma ajute cumva. Nu ma las prada sistemului nostru. Am vorbit azi si cu un agent care era in zona accidentului si i-am descris faptele si absolut toate detaliile (mi-a acordat cateva minute bune) si mi-a dat dreptate. Bara ma costa 250 de lei sa o indrept dar nu voi fi unul din romanii care pleaca capul in fata sistemului nostru.
Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Tamponare fara victime
Multumesc mult de raspuns.
In declaratie am specificat ca eram pe a doua banda iar schita accidentului am reprodus-o exact. Domnisoara cealalta a mintit spunand ca eu am venit de pe prima banda, deci intr-adevar ar fi insemnat sa fiu rasucita. Am specificat acest lucru domnului politist si a zis ca a existat martorul domnisoarei si ca nu are ce sa faca.
Accidentul s-a produs vineri dimineata, am fost chemate pentru solutionare vineri dupa-amiaza iar politistul care a preluat dosarul a zis ca il pot gasi duminica dupa-amiaza, dupa ce audiaza martorul domnisoarei. Ieri mi s-a spus ca sunt vinovata de accident deoarece a existat acest martor.
Mentionez ca deocamdata nu am semnat nici un proces verbal. Ce ar trebui sa fac in momentul acesta? Mi s-a spus sa astept acasa citatia (cuvintele politistului).
Am fost lovita din spate, eu aflandu-ma pe banda a doua de mers, de o alta masina condusa de o domnisoara. La momentul accidentului eram singura in masina iar ea era cu o prietena; au facut scandal, au zis ca am pus frana intentionat desi la 20 de metrii era trecerea de pietoni pentru care incetinisem de altfel. Mentionez ca domnisoara era pe banda a treia si a intrat cu masina in autoturismul meu lovindu-mi coltul stang al barii din spate, aripa fiind neatinsa. Masina ei avea partea din dreapta a barii din fata lovita si aripa neatinsa. Nu m-am putut intelege si am fost nevoita sa merg la politie. Am incercat sa inchei situatia pe cale amiabila dar ea a sustinut ca eu am pus frana intentionat. In declaratia pe care a depus-o a scris ca eu i-am taiat fata si am pus frana, ea aflandu-se pe banda a doua de mers. Neavand nici un martor eu, si ea fiind in masina cu prietena ei, am fost declarata vinovata de tamponare pentru ca i-am taiat fata si am pus frana. Sunt foarte dezamagita de sistemul nostru de aceea apelez la dumneavoastra pentru a analiza conform legii aceasta situatie si pentru a ma sfatui ce pasi sa urmez. Nu au existat camere de supraveghere si nu am avut cum sa fac rost de martori, desi la momentul accidentului era multa lume in statia apropiata care mi-a dat dreptate. Va multumesc anticipat si pentru alte detalii va pot raspunde prompt.