avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate AntonioStefan

Activitate AntonioStefan

rares85: Ei nu vor asa, vor sa aibe decizia definitiva si irevocabila de la judecatorie, sa nu cumva sa predau permisul si sa fac si recurs. E cam absurd parerea mea intradevar, dar asta e Romania. Mai exact eu trebuie sa astept sa imi vina decizia, sa ma duc la judecatorie unde sa cer o copie cu nu stiu ce stampila pusa si sa platesc taxa de timbru.
Multumesc pentru informatii.

Deh, asta e Romania.
La Politie am fost sa predau permisul si in primele 15 zile si au zis ca sa astept sa se faca definitiva si dupa cele 15 zile si m-au sfatuit sa merg la Judecatorie ca sa obtin decizia definitiva ca deh, asta e procedura si altfel nu-mi primesc permisul.
cyan: In momentul in care am dus la politie ceritificatul de grefa si mi-au predat permisul de conducere am semnat o hartie pe care scria ca trebuie sa duc permisul de conducere in termen de 15 zile de la data ramanerii deciziei definitiva si irevocabila.

Iar la politie am fost in cele 15 zile si la fel mi-au zis ca sa o fac definitiva la judecatorie, pana atunci sa merg linistit. La judecatorie m-am dus si mi-au zis sa o astept acasa. Mai mult de atat nu puteam face.

Mai exact "Titularul permisului de conducere a luat la cunostinta de prevederile art. 118 alin 4 si 5 din actul normativ mai sus invocat, potrivit carora este obligat ca in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei sa se prezinte la Serviciul Rutier care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere."
Multumesc cyan. O sa incerc si asta ca sa termin mai repede. Desi pe vremea asa nu imi strica permisul daca ei nu-l vor. :)
Buna seara,
Pe 25 februarie mi-a fost respinsa contestatia facuta la Judecatorie in urma unui eveniment rutier. Permisul mi-a fost suspendat pe 30 zile si l-am recuperat pe durata procesului. Acum trebuie sa predau permisul si din cate stiu decizia e definitiva si irevocabila dupa 15 zile. Am fost la politie iar acestia mi-au zis ca sa revin doar cand am decizia definitiva si irevocabila. Am fost la judecatorie cu cerere, taxa de timbru si ce a mai trebuit iar acestia mi-au zis ca nu e inca redactata si sa o astept acasa. Sincer acum nu stiu ce sa mai fac in afara de asteptare, a trecut deja ceva timp si n-am primit nimic. Din cate am inteles cele 15 zile in care trebuie sa predau permisul se numara din data cand e redactata decizia definitiva iar in 1-2 zile ar trebui sa o primesc. Acum sper ca nu ma insel, vreau doar sa fiu sigur ca nu ma trezesc cu inca 30 zile de suspendare.