avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate ADEA

Activitate ADEA

Buna ziua, revin cu mai multe informatii firma decide sa-mi spuna adevarul are nevoie de toate aceste infromatii pentru es isasi sa realizaze munca de asesorare pentru un beneficiar SPANIOL care are in ROMANIA deja un parc eolian in functionare si vrea sa stie in amanunt ce trebuie sa faca beneficiarul pentru a indeplini legea in aceasta faza de mentinere a parcului. Firmele care vor realiza reparatiile etc...sunt romanesti. Am analizat deja HOTÃRÂRE nr. 1.425 din 11 octombrie 2006 (*actualizată*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii în muncănr. 319/2006. As dori sa va mai consult ce alte HG, LEGI etc mai sunt de aplicat si daca cele indicate mai jos aplica:
 Hotararea nr. 1218 din 06/09/2006 privind stabilirea cerintelor minime de securitate si sanatate in munca pentru asigurarea protectiei lucratorilor impotriva riscurilor legate de prezenta agentilor chimici
 Hotarare de Guvern nr. 1022/10.09.2002 privind regimul produselor si serviciilor care pot pune in pericol viata, sanatatea, securitatea muncii si protectia mediului
 Hotararea nr. 1028 din 09/08/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate in munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare
 Hotararea nr. 1048 din 09/08/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a echipamentelor individuale de protectie la locul de munca
 Hotararea de Guvern nr. 1051/9.08.2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru manipularea manuala a maselor care prezinta riscuri pentru lucratori, in special de afectiuni dorsolombare
 Hotararea nr. 1091 din 16/08/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca
 Hotararea pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitaii si sanatatii in munca nr. 319/2006
 Hotararea de Guvern nr. 1876 din 22 decembrie 2005 privind cerintele minime de securitate si sanatate referitoare la expunerea lucratorilor la riscurile generate de vibratii
 Hotararea nr. 246 din 7 martie 2007 privind metodologia de reinnoire a avizelor de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite
 Hotararea nr. 261 din 22 februarie 2001 privind criteriile si metodologia de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite
 Hotararea de Guvern nr. 300/02.03.2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru santierele temporare sau mobile
 Hotararea nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor
 Hotararea nr. 355 din 11/04/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor
 Hotararea nr. 493 din 12.04.2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate referitoare la expunerea lucratorilor la riscurile generate de zgomot
 Hotararea nr. 580 din 6/07/2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 99/2000 privind masurile ce pot fi aplicate in perioadele cu temperaturi extreme pentru protectia persoanelor incadrate
 Hotararea nr. 600 din 13/06/2007 privind protectia tinerilor la locul de munca
 Hotararea nr. 613 din 13 iunie 2002 pentru prorogarea termenului prevazut la art. 16 din Hotararea Guvernului nr. 261/2001 privind criteriile si metodologia de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite
 Hotararea nr. 676 din 19 iulie 2001 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 261/2001 privind criteriile si metodologia de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite
 Hotararea de Guvern nr. 971/26.07.2006 privind cerintele minime pentru semnalizarea de securitate si/sau de sanatate la locul de munca


Va multumesc foarte mult!
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru lamuriri. O seara placuta!
Buena seara, la momentul actual nu stim mai multe detalii, dar sa zicem in jur de maxim 50 de persoane. Firma e spaniola, are serviciul propriu de protectie si siguranta. Voi cere mai multe amanunte firmei pentru ca altfel este foarte complicat de stabilit ce ii intereseaza mai exact. Eu tot incerc sa-i conving sa apeleze la serviciile unui consultor in domeniu si sa se lase de speculatii si generalitati, dar din pacate situatia e cam complicata intre criza si lipsa de bani. Luni la prima ora trebuie sa le dau un raspuns si sper sa inteleaga situatia ca nu e asa de simplu in 2-3 zile sa fiu experta eu in legislatia protectiei muncii in Romania pentru a-i ajuta, chiar daca oi fi eu angajata lor. Incerc sa ajut cum pot, dar sunt constienta ca pentru niste rezultate optime e necesar sfatul unei expert. Cat de mult as citi legile de foarte multe ori nu as sti sa le interpretez corect sau nu as fi sigura de interpretarea pe care o pot face. Legile din Spania sunt evident foarte asemanatoare, dar nu la fel si de aici si dificultatea de a incurca rapid termenii. Multumesc faorte mult pentru tot ajutorul dvs.
Buna seara, multumesc pentru raspuns si lamuriri. Inteleg ca pentru lucrari de reparatii, intretineri etc nu mai este necesar sa existe un Coordonatorul de securitate. Am inteles partes cu "(lucrator desemnat SSM, serviciu intern de prevenire si protectie sau/si serviciu extern de prevenire si protectie)". Pentru a putea analiza continutul normelor metodologice de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare este suficient sa consult in internet sau este necesar sa apelez la serviciile unui consultant ca sa-mi explice exact ce documente trebuiesc intocmite etc...

Va intreb atatea detalii pentru faptul ca nu cunosc absolut deloc legea in acest domeniu si nici termenii tehnici ci sunt doar un intermediar care intelege limba romana pentru o firma din SPANIA.

Va multumesc foarte mult pentru informatii!

Multumesc pentru raspuns, evident, e vorba de intretinere, reparatii etc...din pacate legea e destul de ambigua in general si nu stiu la cine ma pot adresa pentru date precise ca de explu stiut sigur daca eeste obligatoriu sau nu sa se elaboreze un plan de autoprotectie si sa se realizeze simulatii de evacuare. Nu stiu daca in aceasta faza mai este obligatoriu sau nu sa se angajeze un coordonator, contructia in sine e terminata si daor intereseza faza de intretinere. O sa studiez cu atentie legile si hotarile de guvern. Termenul de mentenanta l-am copiat dupa al site din sector.
As dori sa ma informati in legatura cu lucrarile de mentenanţa pentru un parc eolian in Romania din punct de vedere al sigurantei si protectiei muncii.

Nu stiu unde pot sa intreb aceste detalii:

- Este necesar un plan de coordonare pentru acste lucrari in faza de MENTENANTA ?
- Ce documente sunt necesare?
- Exista un coordionator sau ceva asemanator pentru aceste lucrari? e novoie sa fie numit conform legii?
- In caz afirmativ ce experienta si formare este necesar sa aiba coordonatorul?
- Este necesar sa se realizeze simulari, planuri de autoprotectie?

Va multumesc anticipat