avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate Nnicoleta1

Activitate Nnicoleta1

Corect ! In momentul acesta terenul este pe numele meu. Familia respectiva doreste acum incheiera unui contract de vanzare-cumparare in baza acelei chitante de mana .Sunt eu in masura sa fac acest lucru? Cadastrul nu este inca facut, cine se va ocupa de plata acestor cheltuieli eu sau respectiva familie? Multumesc.
In respectiva chitanta de mana facuta in 2006 este specificat faptul ca " terenurile au fost dobandite cu actul de autentificare nr..luna...ziua.... in prezenta notarului....in anul 1998" , acest lucru nu reprezinta nimic? Multumesc!
Buna seara! Am si eu o nelamurire. Sunt unica mostenitoare a unei familii. In anul 2006 am "vandut" un teren unei familii sub semnatura privata (chitanta de mana). Mentionez ca la momentul respectiv doar mama mai era in viata si terenurile respective erau pe numele dansei. Ce valoare are acea chitanta de mana in conditiile in care la momentul respectiv eu nu aveam inca un titlu de propietate? In respectiva chitanta de mana eu in calitate de vanzator am specificat ca nu mai am alta pretentie asupra terenului pana la intocmirea actului de vanzare-cumparare. Va multumesc.