avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate doar_eumike

Activitate doar_eumike

Răspuns la discuția Somaj 2024 conditii
Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca]
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;
firma se dizolva- nu mai exista...
Răspuns la discuția Somaj 2024 conditii
firma a pierdut un contract mare....(singurul contract) si-si inceteaza activitatea...toti angajatii or sa fie disponibilzati, iar firma radiata.

ART 56 CM..probabil.

azi toti angajatii au asig private de somaj (ptr activarea lor este nevoie de dovada carnetului de somaj validat la zi)
Suna ziua, daca pe 01.04.2024..incasez divedende 80 mii ron..iar pe 01.05.2024 inchid(radiez firma) ..la 01.06.2025 pot cere somaj? de la 01.06.2024 nu o sa mai C.I.M valid nicaieri..iar dividendele inacasate in aprilie anul curent sunt ptr 2023.
MULTUMESC! Foarte clar ultimul raspuns..mai ales art 80..pe scurt daca noi dormim si nu mergem la sedintele asociatiei..Toata lumea isi ia salariilee : Admin..presedinte ..cenzor ..Situatii la trimestru nu se dau..nici anuale..si cand se da ceva..fac liste defalcate pe blocuri...ca sa nu stie A..ca la B s-a folosit 60% din fd de repartii..iar blocul C care are ca raspuns ..nu avemm fonduri sta si asteapta nemurirea...dezinters locatari=admin si presedinte la fel de dzinteresati=faliment asociatie..:(

Dar daca suntem 2..3 proprietari mai..cu chef de viata"""..ce putem face? ne adresam la politie? primarie? UNDE?
ca sa schimbi admin..trebuie sedinta asociatie..unde nu vine lumea..si oricum dureaza un pic..Cum sa facem sa nu lasam lucrurile asa? sa ramana o sesizare ceva..ca apoi cu o noua conducere sa mergem la tribunal sa deschidem proces impotriva...vechii conduceri. (sa avem dovezi la judecator ca totusi noi am intrebat..am cerut explicatii); nu ni s-au dat, si de aceea ne judecam pentru recuperare prejudicii...multumesc din nou anticipat!
Ok..dar:
parti comune" un bloc A este in cartierul X alt bloc B in cartierul Y..Despre ce parti comune vb? ( din A sau B)
ni s-a spus ca utilitatile au fost platite la timp (pentru restantier) din banii de fondul de rulment (ca de aceea sunt sumele stranse). Acum ni s-a atras atentia ca daca aveam un fond pe scara blocului de 15mii ron..azi, au ramas doar 5mii ron..ca s-au acoperit restantele celui care a vandut apartamentul si ca atare anul asta trebuie sa strangem iar noi
locatorii (scarii A) 10 mii ron...sa refacem in soldul de 15 mii ron. e normal?
ok.
fondul de rulment al asociatiei este tot un fond comun? daca un proprietar din blocul A nu achita 10 mii ron intretinere; presedintele nu face demersuri sa-l execute, apartamentul se vinde...rezulta o paguba de 10 mii ron, aceasta este a asociatiei!?!? ( la comun 3 scari) sau presedintele stabileste ca sa achite pagbuba doar blocul A? (acum vb de fond separat? pe scari de bloc si nu de ascociatie!?)
Lista noastra de intretinere cuprinde fondul de reparatii impartiit egal ANUL ASTA DOAR; si fondul de rulment calculat doar pe blocul A din care s-a scazut deja 10mii ron paguba. Este corect? (niciodata presedintele nu a prezenatat lucrarile facute pe asociatie ci doar pe scara bloc..practic unii au fost avanatajati cheltuind bani mai multi decat aveau. (lua bani de la altii care nu faceau reparatii)
Fondul de penalitati asociatie locatari. cum se utilizeaza? Se imparte in mod egal la toate blocurile din asociatie? (chiar daca la restantierul X s-a luat decizia ca banii din fondul du rulment sa fie folositi doar de la blocul A..blocurile B sis C au spus ca nu e pb lor)). S-au incasat penalitati de 20 mii ron..(dupa 4 ani procese); iar acum celelalte 2 scari de bloc au venit cu pretentie sa se imparta la 3. (scara A B C). Admin a bagat banii in fondul de reparatii al asociatiei si acolo a impartit la 3 in mod egal. Precizez ca fondul de reparatii este diferit ..bloc 4 etaje..si blocuri de 10 etaje..deci si fondurile erau diferite..repartii diferite la fiecare scara..unii vroiua zugraveala..alti susi termpoan..etc). Azi ne -am trezit egalizati. ESTE LEGAL? ce legi se incalca? a doua probllema , presedintele cu admin nu au executat un alt restatier 5 miii ron..nu au mers la tribunal..aprt s-a VANDUT..iar teapa de 5 mii ron se imputa noua la blocul A..sa punem banii luna aceasta. Nu avem voie s aluam din cei 20 mii penalitati..ca acei se folosesec doar la reparatii (ne spune admin)..Acun suntem buni de plata fiecare inca 150 ron/ marire fond rulment ca sa acoperim gaura de 5mii ron ..iar le reparatii deasemenea mai punem ca nu avem bani suficienti sa zugravim scara (cam 12 mii ron)..mi se pare ciudat.!?
STIMULENT INSERTIE

buna ziua, vreau sa mi fac dosar de stimulent insertie copil. Am o intrebare - ce se intampla daca in luna 22..23 cand ma duc la angajator..gasesc lacat pus pe poarta..iar firma inchisa? trebuie sa returnez banii? nu e vina mea ca s-a inchis acea firma..intre timp.
intentionez sa ma casatoresc,...dar cum sa fac ca banii proveniti din firme (dividende ) sa mi ramana mie..in caz de divort.. practic...azi ma ia de sot....peste 8 luni sau 18 luni poate divorta..daca eu in acest timp am incasat dividende din firmme 1 mil euro..ea poate cere extras cont personal la tribunal si sa ceara 50%!??
bun in timpul casatoriei...ca motiv??