Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de penalitati asociatie locatari. Cum se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de penalitati asociatie locatari. Cum se utilizeaza/imparte? se ...

Fondul de penalitati asociatie locatari. cum se utilizeaza? Se imparte in mod egal la toate blocurile din asociatie? (chiar daca la restantierul X s-a luat decizia ca banii din fondul du rulment sa fie folositi doar de la blocul A..blocurile B sis C au spus ca nu e pb lor)). S-au incasat penalitati de 20 mii ron..(dupa 4 ani procese); iar acum celelalte 2 scari de bloc au venit cu pretentie sa se imparta la 3. (scara A B C). Admin a bagat banii in fondul de reparatii al asociatiei si acolo a impartit la 3 in mod egal. Precizez ca fondul de reparatii este diferit ..bloc 4 etaje..si blocuri de 10 etaje..deci si fondurile erau diferite..repartii diferite la fiecare scara..unii vroiua zugraveala..alti susi termpoan..etc). Azi ne -am trezit egalizati. ESTE LEGAL? ce legi se incalca? a doua probllema , presedintele cu admin nu au executat un alt restatier 5 miii ron..nu au mers la tribunal..aprt s-a VANDUT..iar teapa de 5 mii ron se imputa noua la blocul A..sa punem banii luna aceasta. Nu avem voie s aluam din cei 20 mii penalitati..ca acei se folosesec doar la reparatii (ne spune admin)..Acun suntem buni de plata fiecare inca 150 ron/ marire fond rulment ca sa acoperim gaura de 5mii ron ..iar le reparatii deasemenea mai punem ca nu avem bani suficienti sa zugravim scara (cam 12 mii ron)..mi se pare ciudat.!?
doar_eumike, utilizator
Referitor la veniturile (fie ele si printr-un fond de penalitati) asociatiei de proprietari, legea spune un singur lucru :
Secţiunea 1 Veniturile asociației de proprietari
Articolul 70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi bancare, aparțin asociației de proprietari.
(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai fondul de reparații al asociației de proprietari și nu se plătesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum și cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, într-un raport afișat la avizierul asociației, și se evidențiază în registrul unic de venituri și cheltuieli al asociației de proprietari.
[ link extern ]
ok.
fondul de rulment al asociatiei este tot un fond comun? daca un proprietar din blocul A nu achita 10 mii ron intretinere; presedintele nu face demersuri sa-l execute, apartamentul se vinde...rezulta o paguba de 10 mii ron, aceasta este a asociatiei!?!? ( la comun 3 scari) sau presedintele stabileste ca sa achite pagbuba doar blocul A? (acum vb de fond separat? pe scari de bloc si nu de ascociatie!?)
Lista noastra de intretinere cuprinde fondul de reparatii impartiit egal ANUL ASTA DOAR; si fondul de rulment calculat doar pe blocul A din care s-a scazut deja 10mii ron paguba. Este corect? (niciodata presedintele nu a prezenatat lucrarile facute pe asociatie ci doar pe scara bloc..practic unii au fost avanatajati cheltuind bani mai multi decat aveau. (lua bani de la altii care nu faceau reparatii)
Sumele rezultate din aplicarea de penalitati se depoziteaza in fondul de repartii si se utilizeaza exclusiv la executarea de reparatii parti comune imobi
In ceea ce priveste acea paguba de 10000 RON, nu stiu ce treaba are cu fondul de rulment , ca nu mi-e clar. Cred ca trebuie sa va indreptatati in instanta impotriva presedintelui de asociatie, pentru a cere ca instanta sa decida in privinta vinovatiei celui/celor care nu au luat masurile din legea 196/2018 pentru recuperarea datoriilor si acum distribuie paguba tuturor membrilor asociatiei.Angajati un avocat, sunt multe detalii de aflat.
Pentru alte asemenea probleme, cereti lamuriri conform art. 28 din legea 196/2018 si faceti reclamatie la primarie conform art. 102/1/litera e, din aceeasi lege.
[ link extern ]
doar_eumike a scris:

ok.
fondul de rulment al asociatiei este tot un fond comun? daca un proprietar din blocul A nu achita 10 mii ron intretinere; presedintele nu face demersuri sa-l execute, apartamentul se vinde...rezulta o paguba de 10 mii ron, aceasta este a asociatiei!?!? ( la comun 3 scari) sau presedintele stabileste ca sa achite pagbuba doar blocul A? (acum vb de fond separat? pe scari de bloc si nu de ascociatie!?)
Lista noastra de intretinere cuprinde fondul de reparatii impartiit egal ANUL ASTA DOAR; si fondul de rulment calculat doar pe blocul A din care s-a scazut deja 10mii ron paguba. Este corect? (niciodata presedintele nu a prezenatat lucrarile facute pe asociatie ci doar pe scara bloc..practic unii au fost avanatajati cheltuind bani mai multi decat aveau. (lua bani de la altii care nu faceau reparatii)

latka, moderator
ni s-a spus ca utilitatile au fost platite la timp (pentru restantier) din banii de fondul de rulment (ca de aceea sunt sumele stranse). Acum ni s-a atras atentia ca daca aveam un fond pe scara blocului de 15mii ron..azi, au ramas doar 5mii ron..ca s-au acoperit restantele celui care a vandut apartamentul si ca atare anul asta trebuie sa strangem iar noi
locatorii (scarii A) 10 mii ron...sa refacem in soldul de 15 mii ron. e normal?