avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate enimem

Activitate enimem

Pai dosarul este la politistul cel care a facut hartiile pentru accident care te-a oprit si te-a pus sa suflii, nici eu nu am stiut numele dar am intrebat la sediu, la poarta pe cel de serviciu cum il cheama pe X, care e inalt, blond, cu ochelari etc, pai depinde cum este judecatorul, eu am scapa doar cu amenda ca a fost prima abatere de genul, dar acum cine stie, colegii de lucru ziceau si am mai citit ca este posibil sa anuleze, sa redobandire, nu stiu acum de fiecare judecator ce crede
Salut, eu am stat fara avocat peste 6 luni, ca am zis ca e de treaba politistul, dar nu prea a fost, dupa avocat in 4-5-6 luni am avut inapoi permisul. Eu am avut nr politistului si il sunam 1-2 ori pe saptamana sa vad ce este cu dosarul. Eu zic sa faci presiuni pe politistul care se ocupa de dosar si pe avocat sa vb cu politistul, daca i-ai dat bani la avocat sa se ocupe, sa faca ce este de facut mai departe. Eu dupa plata analizelor am aflat atunci cat am avut, erau gata dar nu aveau fonduri pt ele si la 1-2 zile am fost la politist sa vad daca au ajuns la el, l-am sunat, eu zic sa nu mai stai si sa suni/cauti politistul, avocatul ca deja stai de prea mult timp
am platit si dupa aceea a trimis rezultatul la politie la dosar si astepti sa te bage un procuror/judecator in seama, sa-ti primeasca dosarul, eu am stat multa vreme si dupa aceea am luat avocat, si a mers mai repede, am fost la politie, declaratii cu ce am facut in seara aia, etc. am dat cu subsemnatul a trimis la judecatorie dosarul si am facut o contraexpertiza care costa dublu si dureaza dublu ca timp pana refac analizele...si dupa ce refaci (sau nu) analizele se trimit iar la judecatorie si ala te cheama (sau nu) pe mine nu m-a chemat mi-a venit acasa sentinta, amenda judiciara 1000 de lei ca a fost prima abatere si nu a fost sever, am platit amenda si cu chitanta am fost la grefier sa o puna la dosar si cu o copie am fost la politie dupa permis. Am avut noroc ca a fost prima abatere si nu l-a anulat ca daca il anula trebuia sa fac iar scoala...toata aceasta prostie a mea si toate astea au tinut 1 an 5 luni si 5 zile in care am fost plimbat la politie, avocat,politie, avocat
salut, si eu am patit la fel, pentru a nu sta ca mine 3 luni mai bine mergi la IML sa intrebi daca sunt fonduri pentru analize, daca nu trebuie platite si ca sa scutesti sa tot umblii la politie sa intrebi agentul care e stadiul cu dosarul tau iti recomand un avocat, eu am stat 1 an dupa politai si dupa ce am luat avocat in 6 luni am avut permisul inapoi dar mai sarac cu aprox 2000 de lei
Dar ce trebuie facut in continuare?Ceva informatii ar fi bine venite
Buna, la parchet cred ca este,nici eu nu mai stiu de fapt unde este, s-a intors de la calculul retroactiv, am fost de am semnat niste hartii,procese verbale,declaratii,dupa care l-a trimis inapoi la parchet, iar de atunci nici un raspuns,avocatul mi`a spus ca sunt sanse 50-50 sa primesc acasa citatie ori sentinta.
Buna, am un avocat acum,dar nu stiu daca se ocupa cum trebuie. Am facut calcul retroactiv si mi-a iesit 0.85 si 0.69 (0.90 si 0.75 la momentul cand m-au oprit). Si acum a fost trimis la judecatorie dosarul, care este de la mijlocul lui ianuarie si nici pana acum nu mi`a venit o solutie. Cat mai dureaza pana o sa primesc un raspuns de la judecatorie?Acum 1 luna mi-a spus ca o sa vina raspuns cand o sa se ajunga si la dosarul meu. Sa stau la rand pana au ei timp de mine. Sunt disperat deja de cand stau dupa raspunsuri. Ce pot face sa mearga mai repede treaba?
buna,
si este normal sa stau atat timp dupa un raspuns?pentru ca eu nu am nimic la dosar,mi`a luat permisul,mi`a dat dovada din aia si atat,rezultatul la analizele de la sange.declaratie nu am dat,nimic.ce pot face in acesta caz?ca au trecut 8 luni de cand nu am permis si nu stiu nimic,si politistul ma tot abureste ca nu acum,ca saptamana viitoare,ca dupa concediu.
si de la cine trebuie sa vina sa platesc calculul retroactiv?eu stau din 20 martie dupa asa ceva, rezultatul de la sange a ajuns de atunci si inca astept continuare,politistul a spus ca a fost cu dosarul la procuror si l`a trimis inapoi cu el,sa mai astepte....este posibil asa ceva?nu stiu ce sa mai fac si cui sa ma adresez,din 20 Ianuarie sunt cu permisul luat,daca este cum zice colegul mai sus ca in 3 luni trebuia solutionat dosarul eu trebuia sa am demult o sentinta data,ceva.Un raspuns daca se poate.Va multumesc!
ca si mine,mi`au luat permisul,am platit analizele si acum astept cica sa`mi vina citatie de la judacatorie sa merg la audieri..si acum astept sa`mi vina citatia sau ce`o fi