avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate AnittaClaudia

Activitate AnittaClaudia

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Review-ul nu este despre viata personala a nimanui iar singurul nume facut public este spre a lauda.
Nu am jignit pe nimeni si nici nu am folosit cuvinte vulgare.
Review-ul nu este scris pt a baga in eroare potentiali clienti ca nu mi-a convenit mie culoarea ochilor domnului de la montaj.

Redau textul din review mai jos:

"Din pacate experienta noastra cu ei nu a fost nici pe departe la fel de buna ca a celorlalti. Am citit review-urile si de pe google si de pe facebook si parea ca ne-am gasit si noi firma cu care urmeaza sa colaboram.
Proiectul nostru cuprindea in faza 1 bucatarie, dromitor, dressing si un mic mobilier de hol.
Inafara de mobilierul de pe hol, nimic nu a iesit bine din prima. La dressing au rezolvat repede si chiar a iesit super.
De mobilierul de pe hol si dressing-ul (adica niste dulapuri foarte mari, in L intr-o camera) suntem foarte incantati, dar pe cat de incantati suntem, pe atata de dezamagiti suntem de bucatarie si dormitor.
E drept ca la pat au zis de la inceput ca au emotii, ca ei sunt experti in bucatarii... Noi voiam sa facem totul cu o singura firma, au zis ca ne fac tot.
Nu ma asteptam ca patul sa iasa bine din prima, dar nu a iesit bine nici pana la final (desi a costat 5000 RON).
Iar la bucatarie, si acolo au fost facute niste greseli, pe care niste experti in bucatarii, nu le fac.
Am platit suficient de mult mobila cat sa avem pretentii, sa vrem mai multa atentie la detalii si mai multa grija la montaj.
Nu mai zic de durata. A durat foarte mult. Trebuia sa fie gata in 2021 (in octombrie i-am rugat sa termine pana la sfarsit de noiembrie, comanda fiind data prin februarie-martie, ultimii bani platindu-i in sept). A fost gata in februarie 2022, iar la sfarsit tot ce ne doream era sa plece si sa nu mai vina. (banuiesc ca si pt ei a fost la fel, dar din pacate noi am platit iar ei trebuiau sa livreze)
Ne-au intarziat foarte mult, calitatea serviciilor a lasat foarte mult de dorit, sunt foarte multe lucruri de spus, dar ca sa nu o mai lungesc atat, noi nu ii recomandam.
De aceea nici restul mobilei nu o vom mai face cu ei.
Calitatea materialelor este foarte buna. (pt asta am da 5 stelute)
Au furnizori foarte buni de materiale si accesorii: pal de la Egger, fronturi mdf NettFront, feronerie Blum, diverse accesorii de la Hafele, dar cu acesti furnizori lucreaza si alte firme de mobila.
Stiu ca Andreea a fost implicata dar ne pare rau cam colaborat cu ei."

Multumesc. Eu stiu ca toata lumea se asteapta si vrea numai la reviewuri pozitive :), dar cand treaba nu e buna mai primesti si reviewuri negative. Asta era si marea mea dilema, de ce mai exista review daca esti constans sa zici numai de bine.
Buna seara.
Am lasat niste review-uri negative pe facebook si google.
Faptele prezentate sunt adevarate si demonstrabile.
Firma imi cere sa sterg reviewurile pt a nu ma actiona in judecata pt defaimare.
Este defaimare daca faptele sunt reale?

Multumesc
Eu inteleg ca sunt 2:
1. cota indiviza aferenta de 201/10000 - aceasta este fortata si continua
2. suprafata indiviza aferenta de 39,911 mp din terenul ... - aici nu este mentionat ca este fortata si continua.

Este un "si" acolo in fraza. Impreuna cu si impreuna cu.

Radu Pascal a scris:

Nu nu puteti ( copropietate fortata si continua)

Buna seara,
In primul rand rog moderatorii sa schimbe forumul in cazul in care nu m-am adresat unde trebuie.
In al doilea rand va multumesc tuturor celor care isi vor face timp sa raspunda.

Este posibila iesirea din indiviziune cu cota parte indiviza, aferenta apartamentului, din terenul din jurul blocului?
In Contractul de Vanzare Cumparare am asa:
- ap. X este dezmembrat din imobilul (teren in suprafata de 1982 mp si constructia C1 - D+P+6E+M)...
Subsemnata... Cumpar de la ... Apartament... Impreuna cu cota indiviza aferenta de 201/10000 din partile si dependintele comune ale imobilului, care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata si continua si impreuna cu suprafata indiviza aferenta de 39,911 mp din terenul in suprafata totala de 1982 mp, cu numarul....., teren pe care este amplasata constructia.....

Inteleg ca am dreptul la aproximativ 40 mp din intreaga suprafata a terenului (cu tot cu cladire, nu doar ce a ramas in jur).

Cum pot afla cati mp imi revin din terenul ramas in urma constructiei?
Pot iesi din indiviziune cu el?

Multumesc.

Mda... asa ma gandeam si eu, insa vazand acest articol, am zis ca au avut ceva in cap, s-au gandit ei la ceva cand l-au bagat in lege.
Multumesc.

lungdan a scris:

Presedintele asociatiei nu are autoritate de a constata fapte si de a aplica sanctiuni. Ce poate face presedintele cu anumiti proprietari sau chiriasi din imobil care fumeaza in casa scarii sau in lift? Ce poate face presedintele cu anumiti proprietari sau chiriasi care lasa pe casa scarii gunoaie sau isi arunca pe geam mucurile de tigara? Ce poate face presedintele cu anumiti proprietari sau chiriasi care distrug zugravelile de pe casa scariilor prin manipularea mobilierului, bicicletelor, carucioarelor etc? Le poate intocmi proces verbal de contraventie? Le poate pune taxe suplimentare la cheltuielile de bloc? Le poate aplica crectii fizice pe la colturile intunecate? Poate sa faca presedintele educatie celor fara cei "7 ani de acasa"? Nici macar nu poate sa-i afiseze ca exemple negative la "gazeta de perete" pt ca le incalca drepturile. Adica intr-un cuvant NU POATE SA FACA NIMIC - asta e raspunsul. Chestia asta cu masurile luate de presedinte e frectie la piciorul de lemn.

Buna,

Intrucat vad ca lumea se invarte in jurul subiectului cu parcarea, revin cu subiectul acestei intrebari:
Conform art.57 lit. h din Legea 196/2018, presedintele asociatiei poate propune masuri impotriva celor care nu respecta regulamentul, hotarariile si deciziile asociatiei.
As dori sa stiu care ar putea fi aceste masuri?

Indiferent care regula din regulament (in ideea in care regulamentul nu incalca nici o lege)

Multumesc.
Multumesc tuturor celor care au raspuns.
Intrebarea mea era legata strict de acel articol din lege.
Ce masuri se pot lua impotriva celor care nu respecta hotararile AG, ROI, etc?

Dezvoltatorul nu mai face nimic, sunt vandute toate apartamentele, blocul e in folosinta din 2014.
Politia nu intervine, este spatiu privat.
Primaria... Mnah.
Ca Asociatia sa construiasca o parcare subterana pe spatiul din lateralul blocului (este singurul mai lat, unde se parcheaza pe 2 randuri) presupune un cost foarte mare, fonduri de care nu dispunem.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Politia Locala/ Rutiera nu intervine daca nu este spatiu public.
"proprietarii cu 2 masini au nevoie de locuri de parcare si asociatia trebuie sa ii ajute, asociatia ar putea cere primariei amenajarea unei parcari pentru a acoperii aceasta situatie".
Bun. Imi place acesta propozitie. Cum anume sa ii ajute asociatia? sau primaria?
Vorbim despre un cartier din comuna Chiajna. Terenurile (micute) din jur sunt alte proprietati private. Iar in jurul blocului este spatiu pentru 40 de locuri de parcare (blocul are 70 de apartamente).
Iar observatia "Desigur asociatia nu doreste sa depuna acest efort si probabil nici primaria" nu isi are locul in cazul de fata.