avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate vanatorul

Activitate vanatorul

Va multumesc, asa am considerat si eu.
O zi frumoasa!
Da, ambele
Dar poate sa ramana in concediu pentru ingrijirea copilului la unul dintre angajatori inca o luna si sa revina doar la celalalt? Cine si cum o va retribui?
Va multumesc!
Buna seara, am rugamintea de a=mi clarifica urmatoarea problema.
O angajata cu contract de munca cu norma intreaga la o firma si cu contract cu timp partial la o alta firma, are contractele suspendate la ambele firme pentru ingrijirea copilului cu varsta pana la doi ani si doreste sa se intoarca la serviciu cu o luna inainte de expirarea termenului de suspendare. In acest caz trebuie incetata suspendarea la ambele firme in aceeasi zi?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
pana la ce data a lunii pot depune la casa de pensii decizia de incetare a contractului individual de munca pentru a putea incasa prima pensie in luna respectiva?
Este vorba de pensie anticipata. Decizia trebuie depusa pana la data de intai a lunii pentru care se incaseaza pensia ?
Buna ziua,
Pensionara pentru limita de varsta, pot opta pentru a primi pensia sotului decedat deoarece pensia mea este mai mica si nu pot sa ma descurc fara ajutor ? Sotul a decedat recent si casnicia noastra a durat 47 ani.
Va multumesc!
Buna seara,
In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor poate opta pentru pensia celuilalt, daca este mai mare?
Va multumesc!
Mai pot face ceva ca sa-mi recuperez banii pierduti prin reducerea salariului pana minim pe economie?
Va multumesc
Da, salariul brut de 4000 lei
Buna ziua,
La angajarea in unitatea turistica, in care lucrez momentan, am negociat un salariu de 4000 lei brut. De 2-3 luni angajatorul ma plateste cu minimul pe economie ,asta fara sa-mi aduca la cunostinta in prealabil, pe motiv ca nu sunt realizari. Avea dreptul sa-mi reduca salariul fara sa-mi spuna macar, pot sa recuperez diferenta de bani, sau ce am de facut ca sa rezolv aceasta problema?
Va multumesc mult!