Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate vanatorul

Activitate vanatorul

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
pana la ce data a lunii pot depune la casa de pensii decizia de incetare a contractului individual de munca pentru a putea incasa prima pensie in luna respectiva?
Este vorba de pensie anticipata. Decizia trebuie depusa pana la data de intai a lunii pentru care se incaseaza pensia ?
Buna ziua,
Pensionara pentru limita de varsta, pot opta pentru a primi pensia sotului decedat deoarece pensia mea este mai mica si nu pot sa ma descurc fara ajutor ? Sotul a decedat recent si casnicia noastra a durat 47 ani.
Va multumesc!
Buna seara,
In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor poate opta pentru pensia celuilalt, daca este mai mare?
Va multumesc!
Mai pot face ceva ca sa-mi recuperez banii pierduti prin reducerea salariului pana minim pe economie?
Va multumesc
Da, salariul brut de 4000 lei
Buna ziua,
La angajarea in unitatea turistica, in care lucrez momentan, am negociat un salariu de 4000 lei brut. De 2-3 luni angajatorul ma plateste cu minimul pe economie ,asta fara sa-mi aduca la cunostinta in prealabil, pe motiv ca nu sunt realizari. Avea dreptul sa-mi reduca salariul fara sa-mi spuna macar, pot sa recuperez diferenta de bani, sau ce am de facut ca sa rezolv aceasta problema?
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati sa iau o decizie.
Sunt nascuta in septembrie 1962 si pana in prezent am o vechime efectiva in munca de 39 ani si 6 luni, la care se adauga 3 ani pentru 9 ani si 5 luni lucrati in gr.II.
Intrebarea mea este daca ma pot pensiona acum fara penalizare si daca da , credeti ca este mai bine sa ma pensionez acum sau sa astept noua lege a pensiilor promisa de guvern?
Va multumesc mult!
Multumesc!
O asociatie nonprofit (asociatie de vanatoare si pescuit sportiv) poate beneficia de conventie cu AJOFM -ul in baza legii 76/2002 , daca incadreaza somer cu varsta de peste 45 ani?
Va multumesc!
Buna ziua,
In localitatea noastra incidenta cazurilor de coronavirus este intre 1 si 3. Se pot organiza evenimente (nunti, botezuri) in restaurant si in ce conditii ?
Se poate pune muzica, se poate dansa, ce grad de ocupare, ce alte reguli trebuie respectate?