avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters287034

Activitate ContSters287034

Aaaah. am inteles acum. nu citisem bine pt a) din Lg 188/99:
Funcţiile publice se împart în 3 clase, definite în raport cu nivelul studiilor necesare ocupării funcţiei publice, după cum urmează:
a) clasa I cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare se cer studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă;
b) clasa a II-a cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare se cer studii superioare de scurtă durată, absolvite cu diplomă;
c) clasa a III-a cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare se cer studii liceale, respectiv studii medii liceale, finalizate cu diplomă de bacalaureat.
in aceste conditii nu mai exista clasa a 2-a? se trece de la cls I la II?
prin studii de scurta durata eu inteleg: 3 ani studii finalizate cu diploma de licenta
prin studii de lunga durata inteleg: 4 ani studii finalizate cu diploma de licenta inainte de aplicarea sist bologna si 3ani fac de licenta+2 master dupa aplicarea sist bologna
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o problema: care este legea in vigoare care prevede stabilirea cuantumului indemnizatiei unui primar si a unui viceprimar la ora actuala? si ce baza legala in vigoare s-a stabilit cuantumul indemnizatiei acestora incepand cu iunie 2012? va multumesc frumos
se poate sa imi detaliati studii de scurta durata?
dar alta intrebare... are voie sa promoveze 2 clase dintr-o data? promovarea nu se face din clasa in clasa?
dar nu se aplica art 9 lg 188/99: cls I cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare se cer studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă;
avand in vedere ca sistemul bologna 3+2 a intrat in vigoare in anul 2010, iar studiul meu de caz a absolvit in 2011- 3 ani si are studii superioare de scurta durata sa nu poata promova in cls I ca si inspector?
adica sa nu fie o promovare prea mare din cls III referent principal in cls I inspector debutant? va multumesc!
Buna seara, un referent principal 2, incadrat in cadrul UAT, in urma absolvirii cu titlu de licenta Fac. de Stiinte Juridice si Administrative in anul 2011, durata 3 ani, poate promova in clasa inspector? daca da conform carui art., legi. va multumesc
Buna ziua,
puteti sa mi dati un raspuns la intrebarea de mai jos? va multumesc

se poate sa imi raspunda si mie cineva la urmatoarea intrebare? dupa cum inteleg de mai sus si dupa cum scrie in art 10 din legea 284/2010 Salariile de bază, soldele/salariile de funcţie şi indemnizaţiile lunare de încadrare se stabilesc prin înmulţirea coeficienţilor de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare cu valoarea de referinţă, rotunjindu-se din leu în leu în favoarea salariatului. de aici reiese ca salariul unui asistent personal pentru 2012 ar fi 1,38 * cu valoarea de referinta valabila pt anul 2012 adica 600 lei si salariul ar fi= 828 lei brut. atunci pe ce baza legala a fost stabilit salariul la 700 lei pentru anul 2012? va multumesc
Buna ziua, salariul de baza al asistentului personal este stabilit potrivit dispozitiilor legale privind salarizarea asistentului social cu studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar.
dar care este cuantumul salariului asistentului social mai exact? in ce lege este precizat salariul asistentului social?
ma confrunt cu o situatie: asistentul personal in luna mai a fost platit cu 700 lei iar in luna iunie i s-a aplicat cresterea de 7,5%. este legala cresterea? salariul asistentilor personali intra in incidenta oug 19/2012? va multumesc