Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu asistent personal debutant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu asistent personal debutant

care este legea ce reglementeaza salariul minim al asistentilor personali debutanti angajati la stat?stie cineva cum se calculeaza?
Salariul minim de incadrare atat in sectorul bugetar, cat si in sectorul privat este de 700 lei brut lunar incepand cu 01.01.2012
Salariul de baza pt. asistentul personal cu st. medii/g este stabilit potrivit dispozitiilor legale privind Salariile de bază pentru personalul de specialitate din unităţile de asistenţă socială/centre cu sau fără personalitate juridică,prevazute in Legea salarizarii pt. bugetari 284/2010,ANEXA III FAMILIA OCUPAŢIONALÃ DE FUNCŢII BUGETARE "SÃNÃTATE"
In anul 2011 salariul unui asistent social a fost de 690 lei,iar incepand cu ianuarie 2012 acesta este 700lei,incadrarea fiind asistent personal .clasa de salarizare 14,coeficient de ierarhizare 1,38
ContSters136493, utilizator
Buna ziua,
puteti sa mi dati un raspuns la intrebarea de mai jos? va multumesc

se poate sa imi raspunda si mie cineva la urmatoarea intrebare? dupa cum inteleg de mai sus si dupa cum scrie in art 10 din legea 284/2010 Salariile de bază, soldele/salariile de funcţie şi indemnizaţiile lunare de încadrare se stabilesc prin înmulţirea coeficienţilor de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare cu valoarea de referinţă, rotunjindu-se din leu în leu în favoarea salariatului. de aici reiese ca salariul unui asistent personal pentru 2012 ar fi 1,38 * cu valoarea de referinta valabila pt anul 2012 adica 600 lei si salariul ar fi= 828 lei brut. atunci pe ce baza legala a fost stabilit salariul la 700 lei pentru anul 2012? va multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Coeficientii de ierahizare prevazuti in Legea nr.284/2010 nu se folosesc inca ...

art.4 aln.2 din Legea nr.285/2010 : In anul 2011 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, denumita in continuare lege-cadru.

art.II art.4 alin.2 din OUG nr.80/2010: In anul 2012 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare.

OUG nr.84/2012, art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.