avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate pavel72

Activitate pavel72

In 2009 am suspendat o societate pe trei ani.Dupa expirarea celor trei ani nu am mai facut nimic pentru continuarea activitatii.Obligatiile fata de stat erau achitate cu totul.As vrea sa stiu in ce situatie ma aflu acum.Societatea se radiaza din oficiu ?
Si cu decizia ICCJ cum ramane?Din cate stiu a anulat definitiv aceasta taxa printr-o decizie.........607 parca.
De vreo doi ani tot se primesc somatii de la tv-radio dar facem si noi ce fac toti cei aflati in situatia noastra,nu stiu daca e bine sau nu.Atata timp cat altii nu platesc .........
Ce parere aveti despre faptul ca suntem obligati ca si persoane juridice sa platim aceasta taxa chiar daca nu ai radio-tv,nu ai curent electric pentru ca nu ai nevoie si chiar daca ai avea nu te uiti la tv si nu asculti radio pentru ca nu vrei sau nu ai voie?Fara nici un contract ,fara nici o intelegere scrisa pe ce baza se achita?
nu mi se pare corect sa suport asemenea consecinte dupa ce ca am fost corecti intotdeauna in privinta darilor la stat!
sunt multi in aceeasi situatie,trebuie sa se faca ceva............
Indiferent de solutia pe care o voi alege imprumut in banca,banii vin tarziu apar penalitati la fisc si asa mai departe,se intarzie platile la furnizori bilete in banca...............................refuzate bineinteles din lipsa banilor,nebunie totala ,stat imprumutat cu banii nostri ,pentru ca asta se intampla pana la urma,lege facuta de persoane care nu gandesc.......FALIMENT pentru noi...................................
Orice sugestie este bine venita.
In cazul in care in cadrul unei societati se fac contracte la termen ,cu plata sa zicem la 120 zile (este vorba de contractele de distributie pesticide ,seminte,etc) ce solutie exista?In agricultura asa se lucreaza pe distributie cu plata la termene mai tazii pe baza de contract,legal.Ce e de facut?De fapt tva inseamna taxa pe valoarea adaugata!