Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata tva la incasare dar nu mai tarziu de 90 zile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata tva la incasare dar nu mai tarziu de 90 zile

In cazul in care in cadrul unei societati se fac contracte la termen ,cu plata sa zicem la 120 zile (este vorba de contractele de distributie pesticide ,seminte,etc) ce solutie exista?In agricultura asa se lucreaza pe distributie cu plata la termene mai tazii pe baza de contract,legal.Ce e de facut?De fapt tva inseamna taxa pe valoarea adaugata!
pavel72, utilizator
Orice sugestie este bine venita.
Indiferent de termenul de plata din contracte,TVA pentru facturile emise devine exigibila la 90 de zile de la data emiterii facturii, chiar daca nu a fost achitata in acest termen.Legea limiteaza la 90 de zile termenul in care TVA colectata poate fi neexigibila.
Indiferent de solutia pe care o voi alege imprumut in banca,banii vin tarziu apar penalitati la fisc si asa mai departe,se intarzie platile la furnizori bilete in banca...............................refuzate bineinteles din lipsa banilor,nebunie totala ,stat imprumutat cu banii nostri ,pentru ca asta se intampla pana la urma,lege facuta de persoane care nu gandesc.......FALIMENT pentru noi...................................
sunt multi in aceeasi situatie,trebuie sa se faca ceva............
nu mi se pare corect sa suport asemenea consecinte dupa ce ca am fost corecti intotdeauna in privinta darilor la stat!