avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate Andra_m

Activitate Andra_m

Răspuns la discuția Poprire
Asta am inteles dar sunt obligata sa ii retin jumatate din salariu si sa il impart la cele 3 popriri sau ii pot retine doar 1/3 din salariu si sa impart suma catre cele 3 popriri?
Discuție Poprire
Buna ziua,
Daca un angajat are 3 popriri ii pot retine 1/3 din net sau sunt obligata sa ii retin 1/2 din net?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Pana la data la care se naste copilul.

CONDIȚII DE ACORDARE:
PENTRU INDEMNIZAȚIA DE CREȘTERE A COPILULUI (ICC)
Beneficiază persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, adopției, încredințării în
vederea adopției, luării în plasament sau în tutelă au realizat timp de cel puţin 12 luni VENITURI DIN
SALARII ŞI ASIMILATE SALARIILOR, VENITURI DIN ACTIVITĂŢI INDEPENDENTE, VENITURI
DIN ACTIVITĂŢI AGRICOLE, SILVICULTURĂ ŞI PISCICULTURĂ, supuse impozitului pe venit potrivit
prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare
Sau
Care s-au aflat în una sau mai multe dintre PERIOADELE ASIMILATE
Drepturile se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
 este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
 are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
 locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de
creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
Condițiile menționate se corelează în mod corespunzător în cazul persoanelor îndreptăţite cărora li se aplică
prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004
privind coordonarea sistemelor de securitate socială şi ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului
European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a
Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială.
CELE 12 LUNI DIN ULTIMII 2 ANI ANTERIORI SE STABILESC ASTFEL:
 din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri
supuse impozitului și/sau se înregistrează una sau mai multe dintre perioadele asimilate;
 din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condițiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2
ani, realizarea veniturilor supuse impozitului și/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre
perioadele asimilate s-au produs cu întreruperi
 Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat adopția copilului,
încredințarea acestuia în vederea adopției, plasamentul sau plasamentul în regim de urgență sau
tutela, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs nașterea ori s-au înregistrat situațiile
menționate, face parte integrantă din perioada de 12 luni
 În cazul în care în luna nașterii copilului, persoana îndreptățită nu a realizat venituri supuse
impozitului și nici nu s-a aflat în una sau mai multe din situațiile asimilate, perioada de calcul a celor
12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una
din situațiile asimilate
Răspuns la discuția CONCEDIU DE ODIHNA
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Răspuns la discuția MICROINTREPRINDERE
Atunci de ce mai jos este trecut ca exceptie "persoanele juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii, în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului; "


Definiţia microîntreprinderii

O microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

- realizează venituri, altele decât cele din activităţi în domeniul bancar, în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii, în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului;

- a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 65.000 euro;

- capitalul social este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.



Va multumesc.

Răspuns la discuția MICROINTREPRINDERE
Mie mi-ar fi mai usor cu impozitul de 3% dar nu sunt sigura daca este si corect.
Nu ma pricep mai deloc la acest domeniu asa ca va rog sa+mi spuneti daca este corect sa aplic impozit de 3% sau nu.


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cum este corect sa platesc impozit.
Din martie mi-am deschis un SRL, sunt singurul actionar, nu am angajati si am un contract de management cu o firma de asigurari (nu inchei asigurari, nu sunt broker si nici agent de asigurari). Codul CAEN 7022, mi-am deschis SRL-ul doar pentru acest job, asa imi incasez salariul.
Unii imi spun ca ma incadrez ca microintreprindere, alţii nu.

Ma puteti ajuta?

Multumesc,

A