Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Cele 12 luni lucrate pt indemnizatie crestere copil trebuie sa fie lucrate pana la sapte luni de sarcina sau pana la 9 luni
Pana la data la care se naste copilul.

CONDIȚII DE ACORDARE:
PENTRU INDEMNIZAȚIA DE CREȘTERE A COPILULUI (ICC)
Beneficiază persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, adopției, încredințării în
vederea adopției, luării în plasament sau în tutelă au realizat timp de cel puţin 12 luni VENITURI DIN
SALARII ŞI ASIMILATE SALARIILOR, VENITURI DIN ACTIVITĂŢI INDEPENDENTE, VENITURI
DIN ACTIVITĂŢI AGRICOLE, SILVICULTURĂ ŞI PISCICULTURĂ, supuse impozitului pe venit potrivit
prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare
Sau
Care s-au aflat în una sau mai multe dintre PERIOADELE ASIMILATE
Drepturile se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
 este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
 are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
 locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de
creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
Condițiile menționate se corelează în mod corespunzător în cazul persoanelor îndreptăţite cărora li se aplică
prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004
privind coordonarea sistemelor de securitate socială şi ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului
European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a
Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială.
CELE 12 LUNI DIN ULTIMII 2 ANI ANTERIORI SE STABILESC ASTFEL:
 din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri
supuse impozitului și/sau se înregistrează una sau mai multe dintre perioadele asimilate;
 din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condițiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2
ani, realizarea veniturilor supuse impozitului și/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre
perioadele asimilate s-au produs cu întreruperi
 Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat adopția copilului,
încredințarea acestuia în vederea adopției, plasamentul sau plasamentul în regim de urgență sau
tutela, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs nașterea ori s-au înregistrat situațiile
menționate, face parte integrantă din perioada de 12 luni
 În cazul în care în luna nașterii copilului, persoana îndreptățită nu a realizat venituri supuse
impozitului și nici nu s-a aflat în una sau mai multe din situațiile asimilate, perioada de calcul a celor
12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una
din situațiile asimilate
Dar daca din prima casatorie am un copil in intretinere mai beneficiez de indemnizatie
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu are nicio legatura indemnizatia CCC cu copii dintr-o alta casatorie.