avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate asivst

Activitate asivst

Buna ziua, am o intrebare legata de o mostenire.
Bunica a avut o sora care a decedat in urma cu cateva luni. Sora decedata nu a avut copii si nu a fost casatorita dar a construit in timpul vietii o casa cu etaj in Ploiesti. In urma cu 6 ani a reintalnit un fost prieten din tinerete, vaduv care s a mutat la ea. S au ajutat reciproc. Ea i a oferit locuinta iar el avand masina o transporta la rude, cumparaturi, medici, etc. El spune ca ar fi facut si la casa unele reparatii, chiar un perete. Dupa moartea sorei, rudele vor dreptul la mostenire si sunt de parere ca ,, prietenul " nu are dreptul sa locuiasca inca in casa deoarece nu are nici un act si nici nu s a discutat despre o casatorie in timpul vietii. Mentionez ca bunica care este in viata avea doar o sora si doi frati. Sora si cei doi frati sunt decedati. Bunica si cei doi frati au copii. Copii fratilor vor dreptul la mostenire inclusiv Mama si unchiu mei. Bunica spune ca ea nu vrea nimic ca ,, prietenul " s a ocupat de inmormantarea sorei. Are prietenul dreptul de a locui acolo? Il pot da rudele afara cu toate ca bunica nu prea este de acord? Va multumesc frumos.
Bunica a avut o sora care a decedat in urma cu cateva luni. Sora nu are copii si nu a fost casatorita dar a construit in timpul vietii o casa cu etaj in Ploiesti. In urma cu 6 ani a reintalnit un fost prieten din tinerete, vaduv care s a mutat la ea. S au ajutat reciproc. Ea i a oferit locuinta iar el avand masina o transporta la rude, cumparaturi, medici. El spune ca ar fi facut si la casa unele reparatii, chiar un perete. Dupa moartea sorei, rudele vor dreptul la mostenire si sunt de parere ca ,, prietenul " nu are dreptul sa locuiasca inca in casa deoarece nu are nici un act si nici nu s a discutat despre o casatorie in timpul vietii. Mentionez ca bunica care este in viata avea doar o sora si doi frati. Sora si cei doi frati sunt decedati. Bunica si cei doi frati au copii. Copii fratilor vor dreptul la mostenire. Bunica spune ca ea nu vrea nimic ca ,, prietenul " s a ocupat de inmormantarea sorei. Are prietenul dreptul de a locui acolo? Il pot da rudele afara cu toate ca bunica nu prea este de acord? Va multumesc frumos.
Buna ziua,
doresc sa cumpar un teren pe care se afla si o casa care nu mai poate fi locuibila ( darapanata). Aici a locuit o familie fara copii. Sotia a murit intai si sotul a lasat mostenirea unei rude din partea lui Care este vanzatorul. Intre soti nu au existat testamente. Notarul la care am facut precontractul ne-a spus ca rudele din partea sotiei decedate trebuie sa semneze ca sunt de acord cu vanzarea. Terenul apartinand in totalitate sotului dar pentru ca in timpul casatorie s a construit casa ar avea si doamna, respectiva rudele, dreptul la 2 pereti (cum s a exprimat domnul Notar).Rudele nu vor sa semneze sau cer sume mari. Vanzatorul a fost sfatuit sa radieze casa ca sa se poate finaliza contractul de vanzare - cumparare. Care sunt consecintele acestei radieri? Mentionez ca as dori sa construiesc o casa noua pe terenul respectiv.
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Castiguri din inchiriere imobil
Apartamentul este situat in sectorul 3. Contractul de inchiriere a fost inregistrat in sectorul 2 unde Dna avea domiciliul.
Buna ziua,
in 2009 am inchiriat un apartament nemobilat in Bucuresti, zona Vitan. Propietara a fost deacord cu faceare unui contract de inchiriere inregistrat la administratia fiscala. Procedura a fost repetata pana in 2012 cand am plecat din tara iar in apartament a ramas fiul meu in varsta de 18 ani. Eu am transferat lunar suma cuvenita dar Dna nu a mai facut contract pe motiv ca poate ajung eu in tara si ca nu vrea sa-i faca fiului meu ca este inca in scoala si nu are venit. Fiul meu a ramas pana in mai 2014. Sunt ferm convinsa ca Dna nu a inregistrat venitul nicaieri dar avand in vedere comportamentul necivilizat pe care l-a avut fata de noi cand ne-am mutat as dori sa fac o reclamatie si nu stiu unde sa o depun. Va multumesc frumos pentru orice sfat!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Multumesc foarte mult!
Buna ziua,
As dori sa stiu in ce conditii se acorda/ se plateste pensia alimentara pana la varsta de 26 de ani. Daca copilul a terminat o forma de invatamant, are 20 de ani, nu munceste si nu urmeaza nici o ala forma de invatamant trebuie ca parintele sa plateasca pana la 26 de ani pensia alimentara asa cum a decis ultima instanta in urma cu doi ani?
Va multumesc
Răspuns la discuția Procura notar Deutschland
Va multumesc pentru raspuns. Eu inainte de a face aceasta procura, am sunat banca si am spus ce doresc iar Doamna care a raspuns si al carei nume nu l-am retinut mi-a spus: faceti o procura si treceti toate operatiile pe care trebuie sa le efectueze imputernicitul. Daca ar fi recomandat Consulatul ca la actul de identitate ar fi fost ok, m-as fi dus.
Va multumesc frumos,
Am o intrebare legata de o procura.
Am facut o procura fiului meu pentru a-mi transfera banii din tara in Germania si a-mi inchide contul.Procura am scris-o personal la calculator, am mers la un birou notaril in orasul unde locuiesc, am semnat in fata notarului apoi am mers l tribunal pentru apostila.In tara, juristul banci spune ca o astfel de procura nu este buna pentru ca trebuia scrisa in limba germana sau engleza ca notarul sa inteleaga testul. Eu am mai facut astfel de procuri pentru a obtine acte din tara si au fost ok. Din cate stiu, atat Romania cat si Germania sunt semnatare ale Conventiei de la Haga iar actele trebuiesc supuse apostilari dar nu am gasit nici o lege prin care sa imi interzica scrierea in limba mea, pentru tara mea a unei imputerniciri.
Care este defapt realitatea? Are banca dreptate sau este un artificiu pentru a imi ingreuna transferul?
Răspuns la discuția Pensie alimentara major
Va multumesc frumos pentru amabilitate.