avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate davidavid

Activitate davidavid

Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
buna , stiti cum este cu incredintarea minorului, va spun caci am trecut prin asta si nu am avut nici o sansa, ce conteaza cel mai mult este raportul de autoritatea tutelara, ce zic aia asta este, eu am avut urmatoarea situatie :la ancheta cu mine a stat de vorba stimata doamna 3 minute si a plecat cu fosta sotie 40min, am facut o adresa catre autoritatea tutelara si stimabila doamna referent a revenit a stat de vorba cu vecinii s-a dus la gradinita , dar exact cand gradinita era inchisa, iar in raport nu a pomenit nimic despre cele spuse de vecini, a spus ca vecinii nu ne cunosc si a stat de vorba cu 3 persoane care am aflat ulterior, dar nu a pomenit nimic, am facut o plangere la protectia copilului caci pe fiul meu il mai lua si bunica materna de la gradinita si mai ramanea peste noapte la bunica fara acordul meu, si venea copilul de acolo si-mi spunea "tati ma batut buni si mi-a facut dus dupa aia" , vecinii ma-ntrebau de ce urla sotia la copil de se aude pana la et IV , si bate la el ca la hotii de cai , copilul are 4 ani , am depus reclamatia in luna mai sinu am primit raspuns nici astazi , o data mau sunat dupa ce sa pronuntat divortul si mau intrebat daca plangerea mai este" de actualitate" caci ei ar vrea sa inchida dosarul , acum minorul fiind incredintat mamei nu stiu unde sta in ce conditii ? habar nu am doar i-mi spune copilul pai acum stam acolo, acum stam la X etc, d-na Referent mi-a spus de la prima intalnire " domnule copilul se incredinteaza mamei nu tatalui" si sa-mi spuna si mie cineva cum contesti raportul? autoritatii tutelare, cand fosta sotie a spus eu o sa stau cu minorul la mama mea unde o sa avem o camera cu acces dependinte etc bla, bla, bla, iar pe mine o sa ma ajute mama mea in crestere si educare , iar copilul imi spune " pai azi ma luat de la gradi tusi X, ieri unchiu Y" persoane pe care nu le cunosc , iar daca ii intrebi pe cei de la autoritatea tutelara sau protectia copilului ei spun " domnule nu putem sa facem nimic adresativa instantei" ce spuneti? o femeie care flutura niste certificate medico-legale in fata autoritatilor si spune eu am fost batuta de sotul meu, dar un certificat medico-legal dovedeste niste leziuni nu si autorul lor, dar o femeie pozeaza in victima si multi spun vai saraca femeie" iar eu am aflat de existenta certificatelor doar prin faptul ca am fost atentionat de unele persoane, aici sunt lucrurile in tara noastra . iar referitor la partaj sotul aduce venituri de 5 ,6 ori mai mult decat sotia iar la partaj 50%-50% , pai cum vine asta? nu poti sa ai si venituri sa si ai grija de copii casa etc, as vrea sa stiu si eu daca stie cineva cati minori au fost incredintati catre tata in ultimii 5 ani la nivel de tara , din cunostintele mele foarte putini . asta avem un sistem legislativ prost, in care trebuie sa arunci cu lopata gunoi in capul fostului partener ca sa incepi sa ai sperante,nu se pune problema " trebuie sai ai urmatoarele conditii:.........., se incredinteaza un minor mamei doar ptr ca este mama, nu ca are calitati sau conditii ptr crestere si educatie, inchei prin a va SPUNE TREBUIE SCHIMBAT CADRU LEGILATIV intr-un cuvant LEGEA. adresa mea de email este " alin.cojocaru@yahoo.com"
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
buna, as dori daca se poate sa aflu pe ce motiv au catigat cei doi frati custodia ficelor , sau daca stie cineva cazuri de reincredintare minor catre TATA, as vrea sa stiu ce motive sau invocat in instanta? poate cineva?
Răspuns la discuția creditele dupa divort
de o eventuala actiune in instanta, a celui care plateste ratele, banca nu are nimic de aici, unul dintre soti plateste ratele la banca iar celalalt zice ca nu este treaba lui ratele la banca, creditul este unul de nevoi personale, pe o durata de 10 ani , a fost contractat in 2006, iar ambii au calitatea de "imprumutat"
Răspuns la discuția creditele dupa divort
si cel care nu plateste cum se poate apara ? mai poate deschide un proces partaj?
buna ziua, tuturor
am urmatoarea problema : doi soti divorteaza fac partajul "tranzactia" la bunuri mobile si imobile si nu trec situatia unui credit luat impreuna de la o banca, unul dintre ei plateste ratele la banca iar celalat spune ca nu este problema lui, mentionez ambii soti au calitatea de "imprumutat", ce se poate face?