avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate gineta826

Activitate gineta826

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Sa înțeleg ca ccc in cazul copilului cu handicap de la 2 la 3 ani se calculează ca media ultimelor 12 venituri? Adica daca eu am o indemnizatie de 1200 de lei pana face copilul 2 ani se va calcula 85% din 1200 sau se va calcula 85% din media ultimelor 12 venituri anterioare datei de nastere a copilului?
BBuna ziua! Am o nelamurire, am optat pt concediu de creștere copil pt 2 ani de zile iar intre timp copilul a fost diagnosticat cu o problema la inima, ceea ce imi da dreptul sa prelungesc concediul pana la varsta de 3 ani. Acest beneficiu il au atat pers care opteaza pt un an cat si cele care opteaza de la început la doi ani de concediu. Eu daca as fi optat de la început pt un an as fi avut indemnizatia mai mare decât in cazul de fata cand opțiunea mea este de doi ani. Intrebarea mea e daca se poate face ceva pt a-mi schimba optiunea acum dupa un an si trei luni, ca sa pot beneficia de indemnizatia in procent de 85% maxim 3400 de lei.Multumesc mult!
Răspuns la discuția Actionare in judecata angajator
Am înțeles ca trebuie sa răspund in scris, dar rugămintea mea era sa ma ajutati cu acest răspuns. Sa-mi spuneți ce ar trebui sa răspund instantei ..
Răspuns la discuția Actionare in judecata angajator
Cum ar trebui sa depun interogatoriul si ce ar trebui sa scriu, va rog sa ma ajutati ca nu am deloc cunostinte in drept si nu stiu cum sa procedez.
Ce pasi ar trebui sa urmez in urma comunicarii primite de la Tribunal?

Multumesc!

Răspuns la discuția Actionare in judecata angajator
Aceasta este plangerea depunsa in instanta " hotararea ce veti pronunta sa:

1. fie obligata sa imi plateasca suma de x lei, reprezentand drepturi salariale pe perioada decembrie 2012 – aprilie 2013;

2. fie obligata sa-mi plateasca suma de x lei, cu titlu de despagubiri corespunzatoare pre- judiciului pe care l-am suferit, ca urmare a neexecutarii de catre parata a obligatiilor contractuale de plata a salariului.

DOMNULUI PRESEDINTE AL SECTIEI LITIGII DE MUNCA SI ASIGURARI SOCIALE

Va solicit de asemenea, in conformitate cu dispozitiile art. 274 Cod procedura civila, sa obligati parata sa imi plateasca cheltuielile de judecata ocazionate de acest proces.

MOTIVELE PREZENTEI ACTIUNI:
IN FAPT:

Subsemnata am incheiat la data de x, un contract individual de munca cu parata, pe durata determinata, care a fost prelungit pe perioada nedeterminata.
Conform dispozitiilor generale ale contractului individual de munca, subsemnata beneficiam de drepturi salariale in cuantum de x lei brut, respectiv x lei net. Aceste drepturi urmau sa fie platite integral, in bani, asa cum, expres, este prevazut in contractul individual de munca incheiat intre parti la art. J. in data de 15 ale lunii.
Cu toate acestea, parata amana nejustificat efectuarea acestor plati.
Avand in vedere ca nici pana in prezent, desi au trecut mai bine de 5 luni, de la data ultimului salariu achitat integral, nu am primit drepturile salariale pentru munca depusa in ultimele 5 luni, pentru aceste considerente, am fost nevoita, sa ma adresez instantei, solicitand admiterea actiunii asa cum a fost formulata, obligarea paratei la achitarea acestor drepturi salariale cuvenite si intrucat, prin fapta paratei, subsemnata am fost vatamata in drepturile si interesele mele legitime, va solicit sa dispuneti obligarea paratei la plata in favoarea subsemnatei, a sumei de x lei, cu titlu de despagubiri.

IN DREPT:
Imi intemeiez prezenta pe dispozitiile art. 82 coroborat cu 112 si urm. Cod procedura civila, art. 274 Cod procedura civila, art. 281-291 Codul muncii.
In dovedirea actiunii inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri si interogatoriul paratei.
Depun prezenta in doua exemplare, dintre care un exemplar pentru instanta si celalalt pentru comunicare paratei.

ANEXEZ:
1. Notificarea facuta angajatorului privind plata salariilor restante, insotita de confirmarea de primire; .
2. Contractul individual de munca incheiat intre parti sub nr. x din data de x;
3. Actul aditional de prelungire a contractului de munca pe perioada nedeterminata nr. x din data x;
3. Actul aditional de majorare salariala nr. x din data x;
4. Carte de identitate si certificat de casatorie."

Buna ziua! Am actionat in judecata angajatorul ca urmare a neplatii salariilor incepand cu luna decembrie 2012 pana in prezent. Ieri am primit o comunicare de la tribunal prin care imi cere urmatoarele: "In legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus, in calitate de Reclamant, va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, sub sanctiunea anularii cererii, aveti de indeplinit urmatoarele obligatii de mai jos: Obligatia de a indica urmatoarele: aratarea motivelor de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea. Nota: Veti depunde la dosar interogatoriul - Veti depune toate inscrisurile de care intelegeti sa va folositi ca mijloace de proba certificate pentru conformitate cu originalul - Veti face dovada participarii la sedinta de informare privind avantajele medierii." Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa raspund acestei comunicari. Multumesc!
Răspuns la discuția Contestare concediu medical
Multumesc! Vreau sa va mai intreb daca in perioada concediului medical pre si post natal pot fi vizitata la domiciliu ca si in cazul unui concediu medical obisnuit, in aceleasi intervale orare?
Buna seara! In 20 februarie 2013 am intrat in concediu medical, boala obisnuita, cu probleme de sarcina, in 25 aprilie 2013 am intrat in concediu prenatal. Din luna decembrie 2012 angajatorul nu mi-a achitat drepturile salariale. Acum cand am trimis o notificare catre angajator prin care solicit sa-mi achite salariul la zi angajatorul vrea sa-mi conteste concediile medicale. Va rog sa-mi spuneti daca poate sa faca acest lucru si care ar fi modalitatea. Mentionez ca am anuntat in luna ianuarie a acestui an in scris ca sunt insarcinata, am primit semnatura pe notificare si numar de inregistrare. Multumesc!
Buna ziua!
Am si eu o problema legata de salarizare. Angajatorul nu mi-a mai platit salariul din luna decembrie 2012, din 20 februarie am intrat in concediul medical iar din 25 aprilie in concediul prenatal. Angajatorul refuza sa-mi plateasca salariul motivand ca firma se afla intr-o perioada dificila din punct de vedere financiar, iar Casa de sanatate nu-i deconteaza medicalul deoarece are datorii la buget. Ceilalti salariati au primit salariul pe luna decembrie 2012 si pe o jumatate din luna ianuarie 2013. Va rog sa ma indrumati cum pot sa-mi recuperez banii, mai ales ca fiind in concediul prenatal o sa urmeze si concediul postnatal, deci o perioada mai lunga pana la sfarsitul lunii august. Multumesc!

Buna seara! Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema. Mentionez ca sunt insarcinata in 25 de saptamani iar din data de 20 februarie ma aflu in concediu medical. In cursul acestei zile am primit de la angajator o notificare in baza art. 254, alin (1) din lg. 53/2011 - codul muncii, in care scrie astfel: " Notificare prin care va someaza sa va indepliniti atributiile de serviciu, cu specificatia urgent de la primirea prezentei, in ceea ce priveste sarcinile de munca initiate si ramase neterminate cu privire la clientul X : situatia scriptica a gestiunii si intocmirea facturilor. In cazul in care nici dupa primirea prezentei nu veti intelege sa va achitati obligatiile de serviciu pe care le aveti fata de unitate prin fisa postului, anexa la C.I.M., ne rezervam dreptul de a va actiona in judecata in vederea recuperarii sumelor pe care unitatea le-a pierdut si a cheltuielilor de judecata, la care se vor adauga si onorariul executorului judecatoresc precum si alte cheltuieli legate de executare. Prezenta notificare are ca efect punerea in intarziere a debitorului, conform art. 1079 C. civ. si art. 275C. proc. civ. si da dreptul creditorului sa ceara plata daunelor suferite." Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in aceasta situatie. Multumesc.