avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate marian2013

Activitate marian2013

Bun, sa zicem ca s-a intamplat asa...inseamna neglijenţa uncredit si nu vad de ce sa fie bun de plată omul respectiv...din moment ce nu el s-a ocupat de demersurile si procedurile inter-bancare
Revin cu alte cuvinte la intrebarea initiala...cum trebuie procedat pentru suspendarea executarii silite?Luat un avocat si se contesta la tribunal sau direct cu executorul judecatoresc?Intreb pentru ca nici eu nici respectivul nu avem nici un fel de experienta in acest domeniu.
Nu stiu daca s-a facut cerere de inchidere a contului la data respectiva.In momentul in care iei un credit ,zeci de hartii sunt cerure in original sau copii si ma indoiesc ca persoana respectiva isi mai aminteste.

@Luni, 8 Aprilie 2013, 17:21 Asta mi se parea si mie de bun simt.Din moment ce s-au facut toti pasii ceruti de unicredit iar aceasta a avut comunicare directa(prin fax banuiesc)cu IFN-ul respectiv dupa care a efectuat viramentul direct catre cetelem,fara sa-l intrebe de sanatate pe client ,e in mod cert un ABUZ sa tii contul deschis timp de aprox 2 ani si sa iei banii cu taraita cand tu ai toti banii la tine in cont ca urmare a unei refinantari.Nu e conventie ca la factura de utilitati si de ce le-au mai dat suma si contul celor de la banca refinantatoare.Nu e toata lumea expert contabil sau absolvent de finante-banci ca sa cunoasca toate amanuntele sau optiunile de achitare inter-bancare.Nici unicreditul nu i-a specificat clientului vedeti sa va inchideti contul de la creditul vechi pe care NOI vi l-am achitat integral si ma gandesc ca nu au doi clienti...

in regula,dar cum se opreste executarea prin simpla intrebare de provenienta a debitului?si in cazul in care aceasta nu e suficienta ce optiuni legale sunt?am avut si eu experiente cu executori judecatoresti si pe ei nu prea ii intereseaza motivari sau cauze.intr-adevar experienta mea era in domeniul leasing-ului si nu e aceeasi mancare de peste.de asta intrebam,ca sa opreasca cursul executarii silite trebuie sa apeleze la avocat?si ce pasi urmeaza in acel caz?daca nu,sesizarea OPC-ului face vreo diferenta?
ok,dar sincer nu vad legatura.indiferet ce provenienta ar avea debitul(dobanzi calculate dupa inchiderea creditului pentru ca angajatii lor nu s-au obosit sa inregistreze actele contabile prin care unicredit le-a efectuat viramentul , sau faptul ca respectivul IFN trebuie sa faca rost de bani de undeva,indiferent de mijloace,din moment ce exista o hartie prin care unicreditul a achitat datoria existenta la data respectiva,suma a aflat-o de la cetelem,logic,nu?ca ma gandesc ca nu clientul efectueaza viramentele inter-bancare... nu ar trebui sa existe o lege care sa protejeze cetatenii care achizitioneaza imprumuturi?asa orice banca care are nevoie de un bonus ,calculeaza dobanzi pe vreo 2 ani dupa ce le-au fost virati banii si hocus-pocus bani din eter.
toate schimburile de hartii au fost rezolvate intre banci.la banca noua i s-a cerut doar contractul initial de credit si hartiile ce dovedeau venitul.cei de la cetelem nu i-au eliberat nici o hartie intrucat au sediul la Bucuresti.banca care a facut refinantarea a asteptat inca cateva zile pentru a primi ok-ul de la cei carora le-au platit.
Buna ziua.
Situatia sta in felul urmator:o persoana apropiata mie a contractat un credit de la cetelem in 2008.Dupa aproximativ 1 an jumatate(timp in care a platit in fiecare luna sumele datorate),multumita departamentului incasari ai IFN ului respectiv (il indemnau pe client sa ia imprumut de la cunoscuti ca sa achite inainte de ziua scadenta) a simtit nevoia sa refinanteze creditul de nevoi personale contractat la cei de mai sus,cu o banca mai putin stresanta .Prin urmare cu acte in regula si evident prin contractarea unui nou imprumut a refinantat contractul cu cetelem cu altul la unicredit.Anul trecut,fara nici o alta notificare ,se primeste un telefon de la cetelem cum ca ar mai fi o datorie din dobanzi restante la acel credit,REFINANTAT deja din 2010 !?!? Li s-a explicat operatorilor respectivi ca,creditul a fost platit prin refinantare dar logica nu era punctul lor forte.Cu alte cuvinte trebuie sa platiti indifierent de faptul ca firma noastra a primit banii cu 1 an in urma.De asemenea dobanzile pretinse au fost acumulate fara sa someze clientul timp de un an de zile sau sa trimita vreo adresa scrisa de instiintare.
Dupa alte cateva luni se primeste telefon de la o firma de recuperari.Li se explica situatia,de data aceasta logica primeaza si pauza ...pana acum.Intamplarea face ca cunoscutul meu sa schimbe adresa tot anul trecut si mare i-a fost surpriza cand astazi ,revenind la fosta locuinta sa gaseasca o adresa de la un birou executor judecatoresc prin care il instiinteaza de o incheiere civila fara prezenta partilor si o decizie a instantei cum ca trebuie sa plateasca o suma de 10 ori mai mare decat dobanzile pretinse.Eu inteleg ca traiul in Romania ne ocupa tot timpul...dar nici chiar asa....
Intrebarea mea este:trebuie angajat un avocat si dati la randul lor in judecata Cetelem?sau Unicredit? sau plangere la protectia consumatorului?Mentionez ca respectivul si-a luat dovada de la Unicredit cum ca creditul a fost refinantat inter-bancar din 2010