avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate Pop_Marcel

Activitate Pop_Marcel

Răspuns la discuția problema restantier bloc
cum se prelungeste termenul de prescriptie?
Răspuns la discuția problema restantier bloc
multumesc.
Răspuns la discuția problema restantier bloc
dar tot nu am inteles daca pe perioada cat e dat in judecata, ca sa nu ramanem in urma cu facturile (pt ca nu se pot achita decta intregi), se poate printr-o forma legala sa cotizam o parte din noi in locul lui iar cand se intoarce sa ii cerem legal inapoi??..pt ca un proces poate dura cateva luni dar noi atata timp trebuie sa ne achitam cheltuielile la curent respectiv la lift.
Răspuns la discuția problema restantier bloc
pana acum administratorul tinea si contabilitatea, cu putin ajutor din partea unora. Nu cred ca are prea multa treaba de facut tinand cont ca are de strans banii pt 2 facturi care insumeaza in jur de 300 de lei...fara sa includ salariul lui si al femeii de servici.
..acum sa explic procedeul de colectare a gunoiului :D
avem un container in curtea blocului, curte comuna cu alte blocuri. Fiecare isi arunca sacii menajeri in acel containeri si in fiecare zi firma de salubrizare ridica acele containere pe care le goleste.
Salubrizarea se plateste pe numar de persoane, la caseria firmei respective, odata la 2 luni.
Factura lunara pt 2 persoane e undeva pe la 17 lei/luna.
Răspuns la discuția problema restantier bloc
1.Firma de salubritate are contract separat cu fiecare dintre noi si o platim separat, nu are leg cu asociatia
2.contabil nu platim
3.eu sunt presedinte de bloc ales recent si nu sunt renumerat nici eu si nici restul conducerii in nici un fel
4.incalzire la partile comune nu exista
5. contorizarea la apa este separat pe fiecare apart, nu e contorizare comuna

A fost dat in judecata de catre cei de la Eon, i s-a adus o instiintare judecatoreasca ca trebuie sa plateasca altfel va fi executat silit..si de 2 ani atat, nimic mai mult.

Incerc sa inteleg cum pot pt ca nu sunt vechi in domeniu acesta iar alocatia scolara nu stiu cat e avand in vedere ca am 35 de ani.
Nu am postat acest mesaj pt a fi luat la misto ci pur si simplu am intrebat lucruri pe care nu le stiu si pt care am incercat sa ma informez aici pe site.
Răspuns la discuția problema restantier bloc
Nu avem contor separat pt lift.

Ba da se leaga:
5Ron salar admin
5Ron salar femeie de servici
4Ron abonament lunar lift
1,5 lei curent lift+iluminat/persoana

Restul utilitatilor sunt contorizate separat, nu are leg cu asociatia.
Executorul judecatoresc intra fortat in imobil doar pt sume mult mai mari. Au incercat si cei de la firma de apa sa ni se alature pt a insuma datorita dar in afara de instiintari, restantierul nu a primit nimic. El este plecat din tara si nu se poate lua legatura cu el de mai multi ani.
Răspuns la discuția problema restantier bloc
imi cer scuze, asa e, am tastat prima data "4" in loca de "7" si nu am observat. Noi platim intretinerea lunara aprox 17 lei pt un apart in care locuiesc 2 persoane.
Este posibil sa ramanem fara curent la lift pt simplu fapt ca si restantierul e inclus la cheltuieli si la Electrica trebuie platita toata factura nu factura-suma care ii revine lui pe cota parte. Sau daca consideram ca el e scutit de la curent fiindca curentul se repartizeaza pe numar de persoane, apare problema abonamentului lunar la lift pt ca acesta conform legii se plateste pe cota parte deci trebuie sa-l plateasca si el. Daca nu decupleaza electrica de la curent, ne decupleaza cei care se ocupa cu intretinerea lunara a liftului.
El este restant, dar suma ce trebuia sa o plateasca a fost acoperita din banii de la fondul de rulment. Sunt 44 de apartamente in bloc. Putem sa il dam in judecata dar executarea silita se face la o sum mult mai mare..acea persoana are restante inclusiv la fimra de apa, la electrica, la firma de gaz, la finante..dar niciei nu il pot executa silit. Noi l-am inregistrat la cadastru cum ca are restante si sa nu poata vinde imobilul pana nu le achita...dar pana obtinem de la el banii ce facem mai departe??
Răspuns la discuția problema restantier bloc
fondul de rulment s-a folosit deja pt achitarea cheltuielilor acestui locatar de aprox 6-7 ani incoace. Nu mai avem alt fond de rulment momentan, ne gandim cum sa acoeprim de acum incolo "lipsa" pe care o genereaza el. Am fi dispusi cativa sa cotizam in locul lui iar dupa ce se intoarce sa recuperam banii, pt ca din cate am inteles de la cheltuielile comune nu poate fi scos.
Răspuns la discuția problema restantier bloc
in cazul in care doar o parte din locatari doresc sa cotizeze in locul celui restantier, se poate face un registru in care sunt trecuti cei care au cotizat in locul aceluia?
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti, in cazul in care avem un restntier care nu si-a achitat cheltuielile de 4 ani de zile pt ca nue de gasit, se poate ca ceilalti locatari sa achite pe baza unui registru suma care ii revine acestuia de plata, daca ei vor acest lucru?
Ulterior i se poate cere aceasta suma care au cotizat-o restul in locul lui?
Suntem o asociatie de proprietari si suntem in pericol sa ni se taie curentul la lift din cauza lui. Varianta de judecata nu e prea ok pt ca el nu e de gasit iar executarea silita se face doar pt sume mari, asa ne-au zis si cei de la judecatorie, ori el ar in total restanta de 1000 de lei.