avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate alecsandes

Activitate alecsandes

Buna Ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu o situatie. Acum un an jumatate mi s-a dat o amenda ca am "perturbat ordinea publica" cerandu-i socoteala unor politisti referitor la anumite ilegalitati pe care le faceau. Ulterior am fost dus la sectie de jandarmi, injurat si imbrancit, unde m-am ales cu amenda respectiva.

Am primit acea amenda apoi am facut o cerere de contestare, unde am indicat adresa de comunicare.

Acum am aflat ca s-a pus poprire pe contul meu din cauza acelei amenzi iar procesul a avut loc in lipsa mea, toate citatiile fiind trimise catre o alta adresa, din buletin (unde nu stau, si plus la asta am si flotant in alta parte).

Nu consider cele intamplate o vina a mea si nu imi plac astfel de politisti si jandarmi. Acesti oameni trebuie educati si trebuie de aratat ca si un simplu om, e om si nu e un nimeni in fata organelor.

Acum cazul e inchis si eu stau cu banii blocati insa nu vreau sa achit amenda si vreau redeschiderea dosarului.

Deaceea va rog sa ma ajutati cu o indrumare in pasii pe care trebuie sa ii intreprind ca sa redeschid dosarul.

Va multumesc anticipat!
Buna Ziua,

Va multumesc foarte pentru raspuns!
Acum treaba mea s-a complicat ...

Situatia:

Firma X a realizat contract cu Firma Y pentru productia unei piese.
Contractul specifica ca firma Y trebuie sa notifice Firma X cu 5 zile inainte de executia piesei pentru ca Firma X sa pregateasca actele pentru import.

Firma X ignora notificarile Firmei Y, Acreditivul nu poate fi revendicat deoarece piesa nu o fost livrata, Firma X declara insolventa.

Cererea de inscriere la masa credala respinsa pe motivul ca bunurile nu au fost livrate.

Ce este de facut in aceasta cauza?

Din cate am inteles eu firma X nu poate fi chemata la Curtea de Arbitraj din cauza ca si-a declarat insolventa ...

Din cate inteleg eu, Firma Y poate sa ceara Administratorului Judiciar sa primeasca piesa astfel ca acreditivul sa fie folosit, nu?

Va rog sa imi dati un sfat in aceasta cauza!

Buna Ziua stimati internauti,

Am o problema, iar intelegerea buchiilor lege pentru mine (ca inginer) este dificila.

Am tot cautat sa aflu intr-un mod simplificat pasii si etapele unei insolvente insa nu am avut succes, de aceea va cer ajutorul.

Ca sa inteleg mai bine, doresc sa incep cu ce am inteles eu sigur si sa evidentiez locurile in care nu am inteles:

1. O firma isi cere insolventa
2. Un tribunal aproba cererea
3. Se numeste un lichidator care are obligatia de a reorganiza firma
4. de la 3 totul e vag la mine
5. Faliment

Doresc sa va intreb, care sunt etapele ce sunt parcurse de lichidator:
Am inteles ca este o etapa de observatie - in care se constituie tabloul credal.
Puteti va rog sa ma ajutati aici cu aceasta procedura?

Mai am multe intrebari, insa acum ma limitez la asta, ca sa nu deplasez discutia in alte domenii si sa fac un haos pe forum!

Va multumesc!