avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate mirunanour

Activitate mirunanour

Răspuns la discuția somatie mobiliara
Cred ca este vorba despre un credit cu buletinul ,de fapt cumpararea de electrocasnice in apr2009 in val de 500 lei(plus dobanda) de la Flanco,am achitat cu card ,lunar cate 18lei! dar ultimile patru rate le-am achitat cu intarziere de patru luni dupa ce am fost amenintata la telefom...de fapt crezusem ca am achitat integral.Intrebare:contractul acela poate fi investit cu formula executorie,sau poate constitui titlu executoriu contractul semnat? e mai grav ca nu am pastrat chitantele de la plata...In contestatie pot invoca faptul ca nu s-au respectat modalitatile legale de comunicare?desi era recomandata ,adresa de la Bej,somatia de plata si celelalte acte ,factorul postal le indica ca fiind lasate la primarie (asa cum prevedea formularul tipizat )SI AICI NU LE-AM GASIT...cum poate dovedi BEJ- ca mi s-a adus la cunostinta?poate trece la executare sa vina sa imi ia lucrurile tot asa fara sa stiu despre ce e vorba...?Competenta teritoriala la contestatie este dupa domiciliul BEJ sau al meu?este normal daca se percep comisioane pt executare.instiintare etc sa nu se respecte dreptul la comunicarea nici cat pentru o simpla scrisoare recomandata?
Inteleg de la dvs,si multumesc pentru indictii ca exista competenta teritorila la Curtea de apel IASI.Atunci acolo ma pot adresa cu contestatie la executare,dar intrucat nu am luat la cunostinta despre suma pentru care sunt executata ,de unde este debitul,ni mi s-a trimis somatii de plata,ci doar aceasta instiintatre lasata in cutia postala ,pot constesta neindeplinirea conditiilor legale de instiintare?VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Nu am descris decat ceea ce am citit in Instiintarea tip lasata de factorul postal pe 05.04.a.c si nu am gasit restul ..actelor de procedura nici la posta,cum ar fi fost normal daca era "recomandat" si nici la primarie,si nici lat elefonul fix al BEJ ,lizibl pe instiintare,nu raspunde nimeni.. Nu stiu ce instanta de judecata a incuviintat executarea.Intr-adevar eu locuiesc in BARLAD (si lucrez )iar BEJ care a trimis instiintarea privind somatia mobiliara este din PASCANI. Nu cunosc care este suma pentru care sunt executata silit(am avut un credit cu buletinul la FLANCO din apr 2009 ,l-am platit cu card lunar,cate 180 lei/luna..am mai avut intarzieri ,din neglijenta...ultimile patru luni le-am platit urmare a somatiei,eu credeam ca am terminat de achitat)...Indraznesc sa va indreb,daca compententa este Curtea de apel IASI ,ce pot sa scriu in contestatie daca nu am intrat in posesia actelor de procedura,pot contesta FAPTUL ca nu s-au respectat formele legale de instiintare a debitorului prin trimiterea unei somatii de plata,investirea cu formula executorie etc?
Nu am primit somatia mobiliara,nu am stiinta daca exista incuviintarea executarii prin hotarare judecatoreasca ,in instiintare se face trimitere ...un nr de dosar aflat pe rolul BEJ din PASCANI,CONTINAND ACTELE DE PROCEDURA ...PE ROLUL JUDECATORIEI PASCANI SAU BARLAD, NU AM GASIT NICI O HOTARARE IN CAMERA DE CONSILIU , CA FIIND PRONUNTATA!
Unde se depune contestatia de executare ,daca debitorul este din Barlad,creditorul din Bucuresti si executorul din Pascani?
Răspuns la discuția somatie mobiliara
Multumesc de raspuns!
Daca am gasit la domiciliu in cutia postala o instiintare de la un BEJ-T.D.P din Pascani o instiintare ca in data de 05.04. s-a procedat la afisarea prezentei,nefiind indeplinite conditiile de inmanare a actelor de procedura:somatie mobiliara ,copie titlu executoriu ,incheieri de executare intr-un dosar aflat pe rolul acelui BEJ;
Prin instiintare se comunica posibilitatea de a ma prezenta in termen de o zi ,dar nu mai tarziu de 3/7 zile pentru inmanarea actelor la Primaria din Barlad,in caz contrar procedura se considera comunicata,pentru aceasta semnand ca agent insarcinat cu inmanarea factorul posta(?!)
Avand in vedere ca au trecut 4 zile CALENDARISTICE de atunci ,ca la primarie nu am gasit asemenea acte,ce pot sa fac? mentionez ca nu stiu despre ce debit este vorba si daca s-a incuviintat executarea printr-o hotarare judecatoreasca.Cum pot face contestatie la executare,am o adresa a acestui cabinet,dar prin email nu stiu daca imi furnizeaza relatii,AM APELAT TELEFONIC DAR NU MI S-A RASPUNS si nu am ce sa scriu in contestatie daca nu cunosc date concrete.(am avut un debit din care au mai ramas ceva rate restante ,ultima plata fiind in aprilie 2010).In interiorul carui termen se poate afce contestatiw? la judectoria din orasul meu? sau de unde este cabinetul executorului?
As vrea sa stiu daca depinde de executor sa pot face plata esalonata din salariu-pensie,si care este modalitatea de a evita sechestrarea bunurilor etc.
ce ma sfatuiti ? Va multumesc!