avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate melcsy

Activitate melcsy

Daca nu se inregistreaza note contabile ca in partida dubla atunci cum se calculeaza rezultatul operational(pierdere/profit)?

grupa CAEN 107, si 1071, 1072

fabricarea prajiturilor.

va multumesc din suflet pentru raspuns
Discuție Angajari PFA
Buna ziua,

Persoanele fizice autorizate mai nou , pot sau nu pot sa fac angajari cu CIM terte persoane?

In speta, detin un PFA cu domeniu principal de activitate fabricarea prajiturilor, si l-as dori sa angajez un sofer sau un femei de serviciu sau altceva.
Cat este nr maxim de persoane care pot fi angajate?

Va multumesc din suflet,

Buna ziua,

Am procedat asa cum mi-ati recomandat! Indata ce voi primi raspunsul, voi posta mesajul!

Va multumesc
Totusi, va multumsesc!
Acuma, nu-l mai inteleg :-( Dl Carp imi zice total altceva! :-(
Cum se poate ?
Va rog frumos puteti sa-mi ziceti care este ceea mai avantajoasa din toate punctele de vedere? adica PFA, II sau Asociatia Familiala?


Mama daca a iesit in penise anticipata atunci din AF poate sa faca parte? Asociatia F se poate face pentru prajituri facute acasa. Cursul de calificare ( cofetar) o are mama, eu fiind in concediu de crestere copil.
Buna ziua,

As dori sa intreb cum este posibil,( orice forma legala), sa faci prajituri acasa( si tot feluri de torturi)?

Se poate face PFA, II, sau asociatie familiala daca cineva a iesit in pensie anticipata fara penalizari?cu obtinereor avizele sanitare si sanitar-veterinare, si cu respectarea legislatiei in vigoare(ambalare, etichetare, pastrare si livrare, casa de marcat.....)
Trebuie neaparat calificare de cofetar sau e suficient liceul de alimentar?

Prajiturile de casa se pot face ci cu certificat de producator?

Asociatia familiala este mai avantajoasa decat PFA sau II?
Art. 6. din OUG nr. 6/1998 în vigoare în 2009 spune că „personalul care are titlul ştiinţific de doctor este remunerat cu 15% în plus la salariul de bază.”

Mai este in vigoare? ca am auzit ca sunt ceva schimabri incepand din anul 2012