Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Documente contabile pe care trebuie sa le intocmeasca ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Documente contabile pe care trebuie sa le intocmeasca un PFA

grupa CAEN 107, si 1071, 1072

fabricarea prajiturilor.

va multumesc din suflet pentru raspuns
In general, pentru un pfa trebuie sa completati registrul jurnal de incasari si plati, registrul inventar unde se trec bunurile sub forma obiectelor de inventar si a mijloacelor fixe (de valoare mai mare de 25 000 lei), si registrul unic de control
Daca nu se inregistreaza note contabile ca in partida dubla atunci cum se calculeaza rezultatul operational(pierdere/profit)?

george-neagu, moderator
Venitul net din activităţi independente se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă.
Venitul net anual/Pierderea anuală se înscrie în declaraţia 200 privind venitul realizat.
Pentru cheltuieli completati lunar in fisele pentru operatiuni diverse si totalul la sfarsit de luna il treceti in jurnalul operatiunilor diverse. Din art. 48 din codul fiscal veti vedea ca o parte din cheltuieli sunt deductibile limitat si in jurnalul privind operatiunile diverse preluati doar valoarea acceptata ca fiind deductibila.