avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate vioricaluchian

Activitate vioricaluchian

Casa e mostenire de la parintii lui, iar pe langa casa in aceeasi curte se mai afla un teren pe care e construita o anexa adica o bucatarie de vara din pefeleu izolata pe dinauntru. Actele pe acest teren au fost facute in timpul casatoriei noastre nu sunt mostenire de la parintii lui, dar au fost facute binenteles pe numele lui. In aceeasi curte mai este si o gradina si la fel actele au fost facute tot pe numele lui si tot in timpul casniciei noaste nu este mostenire de la parintii lui. Eu am cerut anexa asta sau macar sa-mi dea o bucata din gradina sa pot sa-mi construiesc si eu o camera in care sa stau. Acum intrebarea mea este am vreun drept la anexa asta sau la o bucatica din gradina? Va multumesc pentru raspunsurile anterioare.
Eu va multumesc pentru raspuns dar tot nelamurita sunt. Dupa cum am specificat el a inaintat divortul, spuneti-mi va rog daca am si eu un drept la pamant sau la anexa. Eu nu am muncit ca nu m-a lasat el, am stat acasa si am avut grija de copii, casa si treburile gospodaresti. Iar acum dupa 33 de ani si-a facut o amanta si m-a dat afara din casa. Eu vreau sa stiu daca am si eu vreun drept acolo dupa 33 de ani de casnicie, daca merg si eu mai departe cu divort. va multumesc
Poate puteti sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu ce sa mai cred si sunt disperata. Sunt casatorita cu sotul meu de 33 de ani, avem 3 fete care sunt maritate. acum 6 luni de zile m-a dat afara din casa, iar acum locuiesc la una din fete. El are o casa care e mostenire de la parintii lui, si o gradina dar actele pe gradina le-a facut la primarie in timpul casatoriei noastre la fel si o anexa care a fost facuta tot in timpul casatoriei dar tot pe numele lui. Eu am bagat partaj (sau nu stiu exact cum se numeste eu ii zic partaj) dupa legea noua din 2012 cred, si as vrea sa stiu daca am vreun drept la pamant sau macar la anexa aia, ca la casa din cate am inteles nu am dreptul. El intre timp a bagat actele de divort, acum nu stiu exact cum se va merge cu dosarele mai intai. Poate puteti sa ma lamuriti si cu asta. Va multumesc, astept raspuns