avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Activitate costache1

Activitate costache1

am 2 copii in care tatal nu se ocupa de ei, am fost in concubinaj acum eu doresc ca tatal sa plateasca pensia alimentara, la unul din copii a beneficiat de alocatia de stat timp de 4 ani eu locuiesc in bucuresti dar tatal locuieste in piatra-neamt unde trebuie sa ne judecam eu as putea sa cer in bucuresti daca tatal nu imi plateste pensia alimentara si cheltuielele ce se va intampla
am 2 copii care au rezultat dintr-un concubinaj mai intai mi-am luat un singur copil dupa 5 ani mi-am luat si cel de-al doilea copil problema este ca baiatul cel mare de 4 ani nu a mai primit alocatia de stat cand mergeam ma trimiteau dintr-nu loc in altul cand m-am decis am aflat ca banii sunt iutr-un cot inchis pe numele lui doresc sa primeasca copilul cel mare alocatia de stat din urma si pensia alimentara el mai are 3 copii care sunt in centru de plasament mi-a spus ca lucreaza dar nu gasesc pe internet acea firma de pavaje as dori daca ma puteti informa ce trebuie sa fac fara sa apelez la un avocat .
sunt singur la parinti tatal a decedat am succesiunea facuta mama este in viata avem o casa cumparata cu chitante de mana dar are si un testament in care fostul propritar spune ca nu are mostenitori impozit platim dar vrem sa legalizam actele prin vanzare cumparare sa fiu trecut ca proprietar cat si sotia si mama sa aiba drept la o camera dar sa nu mai poata strica actele ca este recasatorita
Răspuns la discuția mostenire
vreau sa stiu daca ne poate da afara
Discuție mostenire
sotul meu e singur la parinti ca sa ne dea casa soacra prin vazare cumparare cum trebuie sa facem actele ia ar avea pretentie la o camera dar actele sa suportam noi toate cheltuielele dar cumva sa nu mai platim succesiunea dupa moartea ei
costache1 a scris:

nu a platit pt ca soacra nu sa interesat si am fost la circa financiara si mi-au spus ce acte imi trebuie pt a putea plati impozit pe imobil au spus ca nu figuram pe motiv cred ca si soacra pe atunci avea un nume apoi a divortat si sa recasatorit imobilul nostru a fost vandut la doua familii si cred ca trebuia sa faca rol fiscal separt

cand vom face actele cum trebuie sa procedam ca toate cheltuielele le suportam noi nu soacra si ea vrea sa aiba dreptul la o camera eu ca nora nu sunt deacord ca pe acest mic imobil locuim 4 persoane soacra locuieste la actualul sot
nu a platit pt ca soacra nu sa interesat si am fost la circa financiara si mi-au spus ce acte imi trebuie pt a putea plati impozit pe imobil au spus ca nu figuram pe motiv cred ca si soacra pe atunci avea un nume apoi a divortat si sa recasatorit imobilul nostru a fost vandut la doua familii si cred ca trebuia sa faca rol fiscal separt
v-am scris despre cazul meu ca soacra are o casa cu chitate de mana m-am uitat pe acte si are 53 m.p.am fost la circa financiara si mi-a spus ca ducem toate documentele si poate plati impozitul pe imobil si cu terenul trebuie sa mergem in instanta ca fostul proprietar a decedat si mia spus ca nu avem treaba cu fica .dar nu prea inteleg ia lasat soacrei si un testament in care a declarat ca este vaduv ,fara descedenti,parintii decedati
soacra mea are o casa cumparata de mai bine de 30 de ani este un imobil foarte mic are aproximativ 56 de metri patrati cu tot cu casa dar problema este ca soacra nu a platit niciodata impozit si ne spune ca nu putem plati ea este o fire mai fricoasa dar as dori sa descurc aceasta problema fostul proprietar a decedat am inteles de la vecina care si ea a fost in aceasi problema ca mine dar ea sia rezolvat problema dar nu imi spune doar mia spus ca fostul propritar are o fiica care locuieste in republica moldova referitor la impozit trebuie sa platec totul din urma si este adevarat ca vecina mi-a spus ca actele ma vor costa 5000 de euro