avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate lidy

Activitate lidy

Discuție succesiune
Bună ziua,
vă rog să-mi spuneţi suntem doi fraţi în 2000 tatăl meu vitreg(fratele este fiul lui) a decedat a fost dezbătută succesiunea după el iar mama a donat partea care îi revenea din moştenire ca soţ supravieţuitor fiului fratelui meu( adică 1/8 din partea de casă şi teren) a decedat şi mama aş dori să ştiu dacă la succesiune se ia în calcul doar cele 4/8 din casă care îi revine mamei sau şi 1/8 care a fost donată.
Vă mulţumesc.
suntem doi fraţi după mamă care au o moştenire(casă care a fost făcută împreună cu tatăl vitreg al meu,) dar nu ne putem înţelege, fratele a înaintat acţiune de partaj succesoral, aş dori să ştiu dacă instanţa va stabili doar cota parte din moştenire ca procent sau şi ca valoare a moştenirii, cine va stabilită valoarea de piaţă a imobilului, şi ce înseamnă efectuarea expertizei tehnice imobiliară în urma căreia se va stabili valoarea masei succesorale, dacă eu nu sunt mulţumit de valoarea stabilită ce obţiuni am , pot să refuz vînzarea imobilului?
am o nelămurire tata vitreg şi mama au 2 copii 1 copil comun (X ) şi eu (Y)doar al mamei din altă căsătorie, tata vitreg a murit în 2007 ,a fost făcută succesiunea în 2008 la succesiunea tatălui vitreg mama a donat nepoatei fiului comun( X) cota parte ce revenea din partea tatălui vitreg ca soţ supravieţuitor , eu nu am fost chemat la succesiune, mama a murit în martie 2012, acum fratele vrea să dezbatem succesiune şi a specificat că îmi revine 1/4 din casă ,aş dori să ştiu dacă am dreptul şi la cota parte din partea tatălui vitreg care a fost donată de mama şi care îi revenea ei ca soţ supravieţuitor.