avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate dr_junior1980

Activitate dr_junior1980

Ok , multumesc!
Banuiesc ca din 2018 (OUG 79/2017) de cand s-au trecut contributiile la angajat ?
Buna ziua !
Am o mica intrebare in dreptul muncii.
Mai exact as dori sa stiu daca este normal sa imi fie retrasi 25 % reprezentand CAS din indemnizatia pentru concediu medical.
Asta am patit cu cele 14 zile de CM pentru cod indemnizatie 51 pe luna decembrie.
Am citit art.136 si art.140 din codul fiscal si am inteles ca angajatorul plateste aceasta contributie ...
As dori putin ajutor pentru a afla daca am fost inselat sau nu ...
Va multumesc!
In data de 08.06.2016 am fost lovit de pe contrasens de un alt autovehicul , am convenit sa facem amiabila , iar a doua zi ne-am prezentat la sediul City Insurance - constatari daune.

Am completat tot ce era de completat , am prezentat si filmarea de pe camera de bord a masinii din momentul impactului , iar inspectorul a fost multumit , a fotografiat ambele masini si mi-a emis nota de constatare a avariilor.

Dupa aceasta procedura eu m-am prezentat la un service partener City Insurance , unde cei de acolo au facut o reconstatare verificand masina amanuntit.Au trimis reconstatarea celor de la City , insa ei au introdus dosarul intr-un proces de verificari suplimentare.

Procesul s-a terminat dupa aproximativ 2 saptamani si azi am primit raspuns in scris :

- culpa comuna

Problema e ca in dreptul meu este invocata o lege inexistenta in primul rand , iar in al doilea rand nu are legatura cu ce s-a intamplat.

Ce inseamna OUG 195/2010 , pentru ca eu am gasit doar OUG 195/2002.

Ce as putea eu sa fac mai departe ? ce sfaturi/pareri aveti ?

Mai jos aveti toata documentatia ca sa va faceti o idee.

Mie mi se pare cam bataie de joc ...

Va multumesc pentru timpul acordat!

Clip video incident : [ link extern ]
Poze daune masina : [ link extern ] /
Document constatare daune de catre inspector : [ link extern ]
Reconstatare Service : [ link extern ]
Scrisoare decizie culpa comuna : [ link extern ]