avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate anca_ene

Activitate anca_ene

Am mai avut termene de atunci cam 2, si martea trecuta, si lucrurile evolueaza aiurea de tot. In incheierea de sedinta de atunci s-a consemnat ca ne opunem, nu din motivul acelui articol ci ca nerelevant cred, avocatul a depus ulterior si note scrise prin care invoca articolul cu rudele si afinii, insa instanta s-a incapatanat, sustine ca a fost acord tacit, i-a dat amenda judiciara pt neprezentare si il citeaza cu mandat de aducere pentru termenul urmator.
Cum se poate aborda o astfel de situatie??
Care sunt consecintele neprezentarii prin mandat de aducere, fiind un caz civil. Risca si ceva pe partea penala?
Mandat de aducere inseamna ca vine cineva chiar in ziua termenului si il ia sau ca poate veni in orice zi pana atunci?
Daca nici data viitoare nu poate fi adus prin mandat, ii poate da un nou mandat de aducere?

Mie va spun sincer instanta mi se pare deja de rea credinta, legea e negru pe alb.
Va multumesc pt raspunsuri
Da, si noi am ramas perplexi caci stiam dinainte ca exista un articol de lege "nu pot fi martori rudele de grad 1, etc" dar instanta a aprobat, nu stiu de ce. Este posibil sa fie de partea reclamantului?!
Va multumesc pentru raspuns.
Noi suntem hartuiti de reclamant de mai multa vreme, care fara nici o proba ne deschide tot felul de procese si stilul lor este sa faca circ in instanta, si sa "creeze" cumva probe din nimic, si ma tem ca fiecare afirmatie a fratelui va fi intoarsa, rasucita, etc. El l-a chemat mai mult in bataie de joc.
Sunt parata intr-un proces civil si partea adversa a solicitat instantei sa il cheme pe fratele meu ca martor contra mea, lucru pe care judecatorul l-a admis, desi m-am opus explicit.

Fratele meu in caz ca nu vine, risca amenda judiciara? Intr-un proces civil fiind, aceasta este civila sau penala? Ii apare in cazier? Multumesc