avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate Alina1104

Activitate Alina1104

Buna ziua !
As avea nevoie de o speta referitoare la incalcarea drepturilor consumatorului inaintata la CEDO .
Buna ziua !
Este posibil sa se intocmeasca a doua casatorie daca in cazul primei casatorii hotararea judecatoreasca a fost atacata cu recurs , fiind inca pe rol , in cazul custodiei si a pensiei alimentare iar hotararea nu a fost declarata definitiva si irevocabila ?
Mentionez ca actele au fost depuse la starea civila si acceptate ... se poate omite acest lucru ( sa nu vada cei de acolo ca hotararea nu este definitiva si irevocabila ) sau mai exista vreo posibilitate de acceptare a actelor ( gen - declaratie pe propria raspundere ca , casatoria a incetat ) orice....
Am infiintat un SRL in apr.2012 . In mai 2012 , s-a depus declaratia 010 la ANAF. SRL nu este platitor de tva . nu am prestat nici o activitate in acest timp .
Celelalte declaratii nu le am mai depus pana in luna aceasta , aprilie 2013 . In martie 2013 am facut cerere la reg .comertului pt suspendare temporara , am platit taxele aferente si mi s a eliberat certificatul constator . Ajungand la finante mi s au cerut declaratiile restante , le am depus ulterior si mi s a cerut sa revin sa vad daca mi s a aprobat cererea de suspendare . Revenind , mi au spus ca firma este declarata inactiva din cauza nedepunerii declaratiilor la timp , mi au facut cazier fiscal iar daca vreau sa scap de el sa reactivez firma . Online , pe lista firmelor inactive , firma mea apare activa .
Problema este ca nu doresc sa o reactivez si doresc sa scap de cazier . Ce amenda pot primi pt inactivitatea firmei ?