avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate dany_2605

Activitate dany_2605

Discuție Plata chirie
Buna seara. Am o întrebare eu și soția ne am mutat acum vreo 3 ani în alta localitate cu munca la o distanta mai mare de 50 de km unde am închiriat o locuință. În martie eu am rămas fără job și mi am depus actele pentru șomaj. Acum din iunie încep un alt job la un alt angajator și mi s a spus de o prima de relocare problema e ca noi avem contract cu proprietara de aproape 3 ani aici unde stam soția și eu și soția o sa avem venituri de aproximativ 5500 de lei pe luna venitul meu fiind fluctuant vreau sa va întrebam putea beneficia de aceasta indemnizație? Mulțumesc anticipat
Discuție Relocare
Buna seara. Am o întrebare eu și soția ne am mutat acum vreo 3 ani în alta localitate cu munca la o distanta mai mare de 50 de km unde am închiriat o locuință. În martie eu am rămas fără job și mi am depus actele pentru șomaj. Acum din iunie încep un alt job la un alt angajator și mi s a spus de o prima de relocare problema e ca noi avem contract cu proprietara de aproape 3 ani aici unde stam soția și eu și soția o sa avem venituri de aproximativ 5500 de lei pe luna venitul meu fiind fluctuant vreau sa va întrebam putea beneficia de aceasta indemnizație? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Somaj
Va mulțumesc
Discuție Somaj
Buja ziua. Am și eu o întrebare. Mi am depus dosarul pentru șomaj și am înțeles ca dacă îmi găsesc de munca cu contract pe perioada nedeterminata mai primesc 30 la suta din valoarea șomajului. Vreau sa va întreb conform legi trebuie sa merg în fiecare luna sa duc adeverință sau o pot trimite pe mail pentru ca menționez ca o sa am foarte multe delegații în străinătate. Mulțumesc
Bună ziua. Vreau sa ma angajez la o firma care ne trimite periodic la munca în germania adică plecam 3 luni o săptămână sau 2 stam acasă și tot asa dar în lunile iulie și august as dori sa stau în tara. Se poate face asta fără sa mi desfacă contractul de munca?
Discuție Preaviz
Bună ziua. Firma la care lucrez se închide și ne baga în preaviz. Vreau sa va întreb pe zi câte ore trebuie sa stau la munca pana la finalizarea preavizului 4 sau 8? Mulțumesc
Discuție Plata concediu
Bună ziua. Lucrez la o firma care este pe punctul de a fi închisă și mai am restante 12 zile de concediu și as dori dacă se poate sa spuneți dacă angajatorul e obligat sa le plătească. Multumesc
Bună seara. Am și eu o întrebare dacă se poate. Lucrez de un an și 2 luni la o companie care e posibil sa se închidă și sa disponibilizeze tot personalul. Întrebarea mea este sunt obligați sa ofere salari compensatorii și dacă da câte? Mulțumesc
Răspuns la discuția Prima casa
Dar de îndată ce se termina succesiunea nu mai sunt eligibil pentru credit nu? Chiar dacă nu am moștenit toată casa ci doar o parte restul rămânând mamei mele care locuiește acolo
Răspuns la discuția Prima casa
Casa are suprafață mai mare de 50 de mp dar nu e pe numele meu. Am și eu drept după tata