avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate cristinabirche

Activitate cristinabirche

Pot sa ma folosesc de Revizuire pct 1 sau 2?

Multumesc anticipat!
Va rog ,putin ajutor!Am ajuns intr-o situatie disperata unde iti este eliminat accesul la justitie in functie de interese .fara ca societatea sa se revolte!Unde am ajuns?Ce se intampla de am ajuns atat de indiferenti unul fata de celalalt?

cristinabirche a scris:

Mi s-a respins Apelul cu decizie definitiva (hotarare in constatare )pe motiv ca sulta este este un titlu emis in materia actiunilor reale imobiliare si nu o creanta,astfel termenul(de 10 ani) nu s-a implinit!

In mai multe spete solutionate de aceeasi instanta,solutia a fost contrara ca sulta este o creanta si se prescrie in termen general de 3 ani!#-o

Ce se intampla?Cu ce pot ataca ?si pe ce temei juridic?

Cu stima


Mi s-a respins Apelul cu decizie definitiva (hotarare in constatare )pe motiv ca sulta este este un titlu emis in materia actiunilor reale imobiliare si nu o creanta,astfel termenul(de 10 ani) nu s-a implinit!

In mai multe spete solutionate de aceeasi instanta,solutia a fost contrara ca sulta este o creanta si se prescrie in termen general de 3 ani!#-o

Ce se intampla?Cu ce pot ataca ?si pe ce temei juridic?

Cu stima
In cursul lui 2009,un echipaj de politie s-a prezentat la adresa mea pentru perchezitie ,in lipsa mea ,la adresa fiind un nepot(aflat aici pentu studii) si bunica mea in varsta .Mi s-au ridicat pc-uri+monitoare,imprimanta si mi s-a lasat un proces verbal straniu:s-au enumerat persoanele care s-au gasit,fara sa se mentioneze nimic de ce au venit sau pentru ce;au mentionat tot ce au ridicat;Mentionez ca nu am fost chemata sau anuntata de ceva;In mod repetat am solicitat sa mi se spuna ce se intampla,sa mi se resituie bunurile dar nu am primit nici un raspuns.In urma "amenintarilor" facute ca voi apela la organele ierahice superioare ,dupa aproximativ 5 ani primesc de la instanta o ordonanta de clasare si scoatere de sub urmarire penala a procurorului in care nu este trecut nimic decat ca" va inaintam o copie a ordonantei de clasare si scoatere de sub urmarire penala"fara sa se mentioneze fapta,pentru ce,cine si ce X-(
Urmaresc dosarul de instanta si vad ca apare confiscarea acelor bunuri;fac imediat legatura intre cererea mea si "amenintarea" si disparitia bunurilor!

Ce pot face?

Multumesc

Răspuns la discuția Hotararea definitiva in penal
pot introduce actiune civila in repararea pagubei daca s-a dispus ca plangerea este nefondata si neurmarirea penala a faptuitorului?
Răspuns la discuția Hotararea definitiva in penal
Foarte tare!Procurorul este cumparat,Judecatorul la fel de hoti si eu am ramas cu paguba,fara sa cerceteze si sa ia in considerare dovezile scrise ale partii vatamate care sunt singurele mijloace de proba ,si fara citarea persoanei vatamate!

Ce alte actiuni mai pot face?in Romania

Multumesc anticipat

Răspuns la discuția Hotararea definitiva in penal
si persoana vatamata?ce cale de atac are in cazul de mai sus?
Buna ziua

Este vorba de plangerea impotriva solutiei de neurmarire la instanta respinsa ca nefondata,desi dosarul nu este completat!
Am rugamintea sa imi spuneti ce cale de atac mai pot folosi, cu ce se poate ataca o hotarare definitiva in penal?

Cu stima
Cristina Birche
Unde am gresit?
Am facut actiunea in constatare ca s-a prescris dreptul la actiune avand ca obiect sultele stabilite de instanta,am depus hotararea definitiva si irevocabila,cadastru,toate actele;Tin sa mentionez ca si fratii mei aveau sa imi dea sulta cat si cheltuieli de judecata pe care nu am avut pretentia sa le cer nici in aceasta actiune nici in celelalte(aici va rog sa retineti);Am cerut judecarea in lipsa,,fratii nu s-au prezentat si nici nu au prezentat nici o proba sa ma contrazica!
Acum devine interesant:Instanta retine in mod corect ca a existat un partaj,s-au stabilit sulte pentru egalizarea loturilor;ok dar instanta mentioneaza ,total aiurea si in bataie de joc,ca un alt frate avea sa imi dea sulta(nu inteleg motivul mentionarii lui in aceasta actiune) si ca eu aveam sa le dau sulte la 2 fratii,le-a retinut gresit numele???pe cel de-al treilea fiind omis deci neretinut?!
Mai departe instanta retine ca in cererea mea intemeiata pe art 111 cpc ,nu poate sa constate o situatie de fapt,respectiv ca paratii nu mi-a platit mie(reclamantei) sulta si ca nici eu nu am platit sulta paratilor;si ca eu nu am facut dovada ca am pus in executare sentinta de partaj prin executor !Ce legatura are ceea ce am cerut eu,respectiv sa constate ca s-a prescris dreptul la actiune privind plata sultelor cu faptul ca nu am aratat prin executor ca am incercat sa execut sentinta de partaj???
Ce legatura are ceea ce am cerut cu faptul ca nu am platit eu sulta?
Ce legatura are faptul ca mi-am intemeiat actiunea pe art 111 cpc cu faptul ca instanta retine imposibilitatea constatarii a unei situatii de fapt-ca paratii nu mi-au platit sulta mie si ca nici eu lor??

Astfel mi-a respins actiunea ca neintemeiata

Pe ce articol pot face recursul?pot face pe art 304 pct 9 cpc?

Multumesc anticipat