avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate danielukm8

Activitate danielukm8

asta nu stiu sa iti raspund, eu doar am fost informat ca exista . o colega care a nascut inaintea sotiei mele a fost chemata sa ii dea acel salar. am fost la resurse unmane sa ma interesez si au zis ca ma incadrez doar daca sotia nu lucreaza iar apoi m-au informat ca nu ma mai incadrez.
buna ziua.

in ccm la nivel de unitate este stipulat acel salar mediu pentru nastere. am dus adeverinta conform ca sotia nu realizeaza nici un venit insa dupa 2 saptamani mi-au spus ca nu am vechimea necesara respectiv 6 luni, eu la momentul acela aveam 5 luni lucrate. stiu ca actualul ccm la nivel national este expirat dar este corect cea ce fac ei? acum am 7 luni lucrate pentru ei dar sefi mei nu vor sa auda ca le cer bani.
Răspuns la discuția Teapa auto?
data de pe contract este 24.04.2013 iar taxa a fost recuperata pe 9.04.2013
Discuție Teapa auto?
in urma unui anunt pe net am mers sa cumpar masina. omul garanta ca e totul in regula, are taxa nerecuperata dovedita printr-o adev de la anaf, am mers la un birou am facut contract de vanzare cumparare apoi am urmat pasii in vederea inmatricularii dar la inmatriculari mi-au zis ca trebuie sa iau adef de la anaf pe numele meu si surpriza taxa a fost recuperata. il sun pe om si imi zice sa vorbesc cu fostul proprietar ca el nu are nici o treaba ( defapt tipul de la care am luat masina nu o avea inmatriculata pe numele lui ci am mers cu actele fostului). am vb si cu fostul proprietar dar surpriza el nu era primul care a inmatriculat masina in tara ( ca sa intelegeti eu ar urma sa fiu al 3-lea proprietar in acte sau al 4-lea daca il includ si pe cel de la care am luat masina. taxa a fost recuperat pe 9 aprilie 2013.

Pot sa imi recuperez cumva banii pe care ar trebui sa ii dau pe taxa. sau da dau in judecata pe cineva ( am martori, print screenuri la anunt si foile din geamul masinii, eventual si o proba video, tranzactia efectuanduse intr-un loc monitorizat video)

si inca o intrebare. de ce pe adeverintele de la anaf nu indica termenul de valabilitate.

va multumesc