avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate all3ss1o

Activitate all3ss1o

Buna ziua


cu o intrebare ma adresez dumneavastra aici.Am o cunostinta care a pierdut 2 ani de scoala gimnaziala mai precis trebuia sa fie in clasa a 8-a acuma si este de abia in clasa a 6-a din motive familiare/financiare.

Ce puteti sa imi sugerati sa il ajut in conditiile date? Mai poate recupera cumva acesti ani de scoala sau macar una ar fi foarte bine.

Va multumesc anticipat raspunsurile dvs. O zi minunata va doresc!
Buna seara,
asi dori si eu o intrebare daca se poate am o cunostinta care are un copilas si este in clasa a 7-a ramana corigent la o materie si as-i dori sa se transfere intr-o alta scoala generala.
Intrebarea este urmatoarea:
Daca ramane corigent se mai poate transfera in scoala respectiva din semestrul 2?

Va multumesc din suflet !
Buna ziua,

cunosc o familie din judetul meu care au 2 copii ai lor, unu de 15 ani respectiv unul de 8 ani din nefericire nu poate sa ii sustina la scoala pe amandoi si unu se afla la un centru de ajutorare din judet (nu este abandonat parinti au drepturi asupra lui il pot lua acasa etc el acolo doar face scoala temele si atat.); Dar din pacate in centru acela ca si in romania in foarte multe centre/fundatii de genu nu se pune accent pe copiii ci doar cum sa se faca bani pe spatele lor.. In fine nu aici vreau sa ajung . De ex se iveste un prieten de familie cu acea familie (nu sunt rude de nici un fel), a mai trimis pachete copilului de sarbatori si haine bani din 2 in 2 luni in continuare. Acea persoana se hotareste sa ia copilul la el (cel aflat in centrul acela) si sa ii ofere tot ce ii trebuie (haine,mancare,loc unde sa stea, il ajuta la teme, plateste scoala, etc), parinti evident sunt de acord si stabilesc si din 2 in 2 saptamani sa mearga acasa.

Acuma intrebarile ar fi urmatoarele prin care cer ajutorul dvs:

Cum ar trebui sa procedeze acea persoana care doreste sa ia acel copil sa il ajute?
Care sunt termeni legali care trebuie sa il faca acea persoana sa poata sa il inscrie la scoala si etc ce mai are nevoie copilul?
Un simplu act la notar de incuvintare cu termeni bine stabiliti ajunge?

Va rog sa ne ajutati in sensul acesta poate putem sa acordam un ajutor acelei familii si reusim sa ajutam in primul rand copilul...

Va multumesc!=D>=D>=D>=D>
Răspuns la discuția Ce este de facut?
Si apoi ce se intampla?
Răspuns la discuția Ce este de facut?
De asta am si intrebat aici ca ii se solutioneaza cauza si daca nu face recurs sau stiu eu ce in 10 zile poate sa il inchida din nou ..... pentru asta va cer ajutorul sa vedem ce poate sa faca el intradevar...ce cai de atac are unde trebuie sa depuna recursul dupa judecatorie etc..multumesc!
Răspuns la discuția Ce este de facut?
Ok am inteles dar avocatul din oficiu nici nu ii raspunde la telefon si nici nu o intereseaza de caz din pacate :(
Buna ziua

am un prieten care primeste deja a 2-a condamnare pentru inselaciune pentru prima condamnare a fost deja inchis si este eliberat conditionat dar din pacate mai are inca un dosar :( . Si acel dosar este in solutionare la judecatorie prima solutionare.

Ce cai de atac mai are ?
Precizez ca nu are bani de un avocat deci va trebui sa se apere singur si nici nu cunoaste legile si procedurile in situatiile de fata.

Ce ar putea sa mai faca ?

Va multumesc mult anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua

ma aflu intr-o situatie foarte proasta am luat un credit acum 2 luni o suma de 400 de lei am si reusit sa platesc in acel credit dar am ramas fara loc de munca si fara venit din pacate. Ma tot suna cei de la banca si imi spun ca ma pune pe lista rau platnicilor si ca vine un echipaj la mine acasa si ma da in judecata .

Ce pot sa fac in situatii de genu asta ?
Ce va urma ?
Precizez ca nu am nici un bun pe numele meu (casa masina etc), cand o sa ma angajez o sa imi retina 33% din salar pentru acest credit ?

Va multumesc anticipat de raspunsuri!
Răspuns la discuția Se poate considera escrocherie?
Nu a existat un contract pentru ca prietenul meu ia propus clientului dar clientul nu a dorit acest lucru ....... ar putea sa aiba probleme la politie pentru ca nu inapoiaza bani ?
Buna seara,

un prieten de al meu a luat un proiect (website ) in still freelancer pe langa servici sa ii aduca un venit suplimentar el se pricepe foarte bine la programare dezvoltare web. La sunat un client ca ii trebuie un anume site a si batut cu el palma pe o suma a si primit avansul din lucrare si a si inceput asta a fost in cursul zile de joi saptamana asta, toate frumoase si ok azi pentru ca nu a putu sa raspunda la telefonul clientului pentru ca era cu familia ii trimite clientul un mesaj ca este tepar si ca vrea banii inapoi desi el deja a inceput lucrarea si termenul de executie al primei parti din lucrare nici nu s-a terminat inca avand sa se termine peste 2 saptamani din moment ce a nbatut palma cu el (joi).

Clientul il tot ameninta ca merge la politie si ca la escrocat pentru ca ia luat bani desi el repet a inceput dezvoltarea proiectului!

Ce poate sa faca in situatia asta ?

Va multumesc de raspunsuri!:)