avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate cipriB

Activitate cipriB

eu am o problema chiar mai delicata... am vandut o masina unui fost coleg de lucru. dupa cateva saptamani, expirandu-i ITP-ul, i-am dat talonul si cartea ca sa-si faca inspectia. evident, a disparut cu masina, acte, fara ca eu sa fac acel contract. am inteles ca voi reusi radierea masinii printr-o hotarare judecatoreasca. am cerut la politia rutiera un act prin care sa fac dovada ca auto e pe numele meu dupa care voi obtine de la primarie o adeverinta cum ca eu platesc impozit pe ea. ce pasi mai trebuie urmati? am vorbit cu o d-na judecatoare si sper sa ma ajute ea. daca cunoasteti mai in amanunt ce pasi trebuiesc urmati, ma ajutati, va rog?

multumesc,
Ciprian Babet
Răspuns la discuția demisie angajat
Incerc sa evit acest lucru. Cat pot. Dar daca voi fi nevoit, o voi face. Chiar mi-e frica sa nu o ia ca o amenintare si sa treaca si ei la actiuni pe care nu le agreez... Cu toate ca nu stiu cat pot dovedi o implicare a mea daca nu au acte scrise. E posibil ca instanta sa se bazeze doar pe datele oferite de calculator? Ce conditii trebuie sa indeplineasca o proba de acest fel pentru a fi credibila? Marturiile lor, sau ceea ce cred ei cat de tare trag in balanta?
Răspuns la discuția demisie angajat
Buna ziua

Avand probleme la lucru, fiind acuzat de numeroase chestii mai mult sau mai putin reale, mi-am dat demisia. Am inteles ca demisia este un act unilateral, deci nu am de ce sa ma motivez. Dar, unul dintre asociati mi-a spus ca nu-mi va semna lichidarea pana cand nu vor elucida cazul. Am spus ca oricum, daca plec, raman la dispozitia lor pentru nelamuriri ce pot apare ca urmare a activitatii mele. Am dus la secretariat demisia, am inregistrat-o, dupa care am depus-o la departamentul de personal. Teoretic, in data de 09.02 ar trebui sa primesc " eliberarea". Cu toate ca simt ca nu va fi deloc asa. Cred ca voi fi constrans sa raman. Au dreptul sa nu-mi semneze lichidarea daca asa doresc ei? Prejudiciul nu a fost demonstrat decat in gandirea lor, nu au intentat o actiune in justitie intrucat cred ca evita asta pentru ca nu sunt foarte "curati".
Ce pot face pentru a reusi cu lichidarea? Caci am inteles ca problema cartii e alta. Aia sunt obligati sa mi-o inapoieze.
Pe scurt, sunt acuzat de complicitate la furt sau chiar furt, deoarece s-au descoperit doua procese verbale in sistemul informatic prin care s-au scos 8 anvelope. Eu sunt acuzat de faptul ca le-am adus. Dar, asta mi-e ocupatia. Aduc marfa pentru a asigura fluxul de munca din sectii. Nu au ca dovada decat listarea acestor pv-uri, nimic semnat. Dupa care a inceput un razboi impotriva mea, fiecare operatiune normala pe care o fac e privita cu suspiciune. Insa, sistemul informatic lasa de dorit, e foarte permisiv, astfel ca traiesc cu frica ca au facut altii ceva iar eu voi cadea urat. Acesta este motivul demisiei mele.

Va rog sa-mi spuneti ce pot face pentru a reusi cu demisia. Multumesc anticipat tuturor care ma sustin ;)
Discuție imputare ?
Buna ziua!

In urma ultimului inventar efectuat la firma unde lucrez eu, s-a ajuns la concluzia ca este un minus in gestiune de 1 miliard rol, iar plus de 1.4 miliarde rol. Eu nu sunt gestionar, nu am semnat acte in acest sens. Eu ma ocup de comenzile pieselor. Sunt la magazie 4 gestionari. Care se ocupa sau trebuie sa se ocupe de intrarea-iesirea pieselor. In ce masura pot fi tras la raspundere pentru acest fapt?
Fiecare piesa care intra are un cod si o denumire. Uneori in franceza, alteori in Romana. S-au facut modificari asupra denumirii, dar s-a pastrat codul si valoarea intacte. Pentru o mai buna identificare.
Aceasta diferenta intre - si +se perpetueaza in timp, intrucat la ultimele inventare, ea a fost aproximativ la fel, dar nu s-a operat nicicum pana acum, se pare, doar s-a sustinut acest lucru.
Si ar mai fi o problema. Anul trecut a "murit" de doua ori serverul, stergand multe informatii din baza de date. Dar se pare ca aceste lucruri urate nu au fost aduse la cunostiinta conducerii. S-a incercat repararea problemei fara a crea panica.
Avand in vedere ca eu sunt cel ce comanda, ce implicatii poate avea acest lucru asupra mea? Daca are.

Va multumesc
Răspuns la discuția Imputare dupa inventar.
Nu stiu sa-mi raspund. Daca magazionerii- 4 la numar- se ocupa de verificarea intrari-iesiri din gestiune, de ce pot eu fi tras la raspundere? S-a mai descoperit ca unele denumiri de piese au fost modificate in timp, ele fiind sosite pe facturi in franceza iar acum sunt in romana. Traduse corect. Dar, cat e de corect?

Astept un raspuns grabnic!
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Imputare dupa inventar.
Buna ziua

Am si eu o intrebare. Si va rog, am nevoie de un raspuns.
In firma noastra, dupa un inventar recent, s-a ajuns la concluzia ca este un minus de 1 miliard rol si un pus de 1.4 miliarde rol.
Tot acum s-a ajuns si la concluzia ca in trecut, la fostele inventare , nu s-a facut, sau s-a facut defectuos o compensare. Astfel ca aceasta diferenta tot se perpetueaza de la un inventar la altul. Eu nu sunt gestionar, nu am semnat acte in acest sens, eu ma ocup doar cu aprovizionarea. Eu nici macar nu semnez pe NIR-uri, acest lucru fiind facut de magazioneri. Care semneaza si bonurile de iesire spre sectii. Spuneti-mi, va rog, in ce masura pot fi tras la raspundere pentru greselile facute in gestiune?