avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate carabusdemai

Activitate carabusdemai

Dată afișării rezultatelor unui concurs este 23.07.2018.candidatul are obligația de a se prezenta la post în termen de 15 zile calendaristice de la data afișării rezultatelor concursului.
Cele 15 zile calendaristice se calculează de pe 23.07 sau de pe 24.07? Ma intereseaza si prevederea legală privind termenul de curgere in acest caz.
sunt chirias intr-un imobil si doresc rezilierea contractului inainte de termen. clauza din contract(inregistrat la organele fiscale) ne obliga atat pe chirias cat si pe proprietar sa ne anuntam de rezilierea contractului cu 30 de zile inainte.
instiintarea catre proprietar am facut-o in scris printr-o notificare si am depus-o azi la posta prin scrisoare cu valoare cu confirmare de primire intrucat la data semnarii contractului de inchiriere i-am dat si o garantie pe langa chiria lunara si vreau recuperarea acesteia la predarea bunului inchiriat.
am anuntat proprietarul si telefonic de intentia de reziliere a contractului si mi-a spus ca nu va fi in localitate pentru o luna. asta inseamna ca nu va semna de confirmarea primirii notificarii. am de la posta nota de inventar cu data de azi, data trimiterii notificarii care este cu 33 de zile inainte de data la care solicit rezilierea contractului, ma incadrez si respect prevederile contractului.
in situatia in care proprietarul refuza restituirea garantiei pe motiv ca nu a luat la cunostinta in scris de rezilierea contractului, documentele postale le voi putea folosi ca probe intr-un eventual proces?
Răspuns la discuția Parinti luati in intretinere
buna ziua din nou!
vizavi de speta mea, am trecut-o pe mama ca persoana in intretinerea mea.
intrebarea mea catre dvs este care sunt pasii ca sa o trec coasigurat pe contractul meu la medicul de familie?
avand in vedere ca tata este pensionar si parintii locuiesc impreuna (repet locuiesc impreuna dar nu au o relatie buna) medicul de familie mi-a cerut ca mama sa aduca o adeverinta de la casa judeteana de asigurari de sanatate prin care sa ateste ca nu a platit contributii de sanatate in ultimii 5 ani.pe langa aceasta adeverinta mama trebuie sa aduca adeverinta de la fisc ca nu a avut venituri in ultimii 5 ani si adeverinta ca nu are firma.
buna ziua!
o ruda de a mea a cumparat in timpul casatoriei o casa (cu bani proveniti din vinderea unui apartament de al sau). la partaj poate proba cu contractul de vanzare cumparare al apartamentului pentru a-si recupera banii investiti la cumpararea casei?mentionez ca casa este pe numele ambilor soti.
de asemenea banii investiti in renovarea casei au fost dintr-un credit facut de ruda mea. poate obtine mai mult de jumatate din casa?luand in considerare ca casa si renovarea s-au facut cu banii sai? si nu ai celuilalt sot
sotia a optat pentru concediu crestere copil pt 2 ani. vrea sa mearga la serviciu ianinte ca copilul sa implineasca 2 ani. copilul deja a implinit 1 an. intrebarea mea e daca beneficiaza de stimulentul de insertie de 500 de lei pana cand copilul va implini 2 ani? ar fi vorba doar de cateva luni. in acele luni la serviciu ar primi salariul normal+500 lei?

cu stima
Răspuns la discuția Parinti luati in intretinere
am inteles.daca intampin probleme la resurse umane am sa revin sa va cer sfaturile.
va multumesc tare mult!
multa sanatate si spor in toate
Răspuns la discuția Parinti luati in intretinere
din discutii cu mama, nu are terenuri pe numele ei.toate sunt pe numele tatalui meu.
nu detine terenuri si nu obtine venituri din alte modalitati.
deci cu acea adeverinta ca nu are venit pot sa o iau in intretinere si totodata sa fie coasigurata prin mine?aceea adeverinta de care spuneti mai sus : "Apoi solicitati eliberarea unei adeverinte de coasigurat cu care se prezinta la medicul de familie" o solicit de la resurse umane?

mii de multumiri
Răspuns la discuția Parinti luati in intretinere
adica acea adeverinta de venit ceruta de la primarie pot sa o folosesc si pentru luarea in intretinere si pentru coasigurat?mai intai trebuie sa o iau in intretinere si apoi sa facem demersurile pentru coasigurat?
scopul meu e sa o am trecuta in intretinere si sa fie coasigurata tot prin mine.
buna ziua!
va rog daca se poate sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie:
eu sunt salariat iar mama mea este casnica, tata pensionar.
as vrea sa o iau pe mama in intretinere intrucat sunt singurul care o ajuta cu bani pentru nevoile personale si medicale.am salariul brut peste 1000 de lei.
ce trebuie sa fac?ce acte trebuie sa duc la serviciu ca sa pot sa obtin deducere pentru ea daca o iau in intretinere? mama locuind la tara trebuie sa aduca vreo adeverinta de la primarie ca nu obtine venit sau ce suprafata de teren are pe numele ei?
daca pot sa o iau in intretinere poate beneficia de analize medicale decontate?doctorul de familie i.a spus ca pentru o banala analiza are nevoie de cuponul de pensie al tatalui..ori relatia dintre parintii mei este subreda tata nedorind sa o ajute pe mama in sensul acesta.

va multesc pentru timpul acordat, toate bune
am o nelamurire daca poate cineva sa ma ajute.
daca parintii au domicilii diferite, copilul se naste in alta localitate decat cele de domiciliu ale parintilor..unde va fi declarat acesta?la primaria din localitatea unde a avut loc nasterea?domiciliul caruia dintre parinti il va lua?
multumesc, toate bune