avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Tamara1987

Activitate Tamara1987

Răspuns la discuția Lichidare la zi
Doamna Ana-cer, da, asa stiam si eu. Problema insa este ca angajatorul mi-a spus ca si concediul de odihna afecteaza preavizul, nu doar concediul medical (in sensul intreruperii preavizului si reluarii acestuia dupa zilele de concediu). Si eu m-as fi asteptat sa primesc bani pe cele 9 zile de concediu ramase, insa mi sa spus ca , acum imi iau concediul (de maine 4 iunie) si la sfs concediului imi scriu cererea de lichidare. Cred ca asa este mai ok pt ei... Dar pentru perioada asta de concediu, normal eu ar trebui sa iau salariul in continuare, nu? Ca ei cred ca asta urmaresc de fapt, sa imi iau concediu, sa nu imi dea in loc de concediu bani, iar zilele de CO sa nu mi le mai plateasca...
Răspuns la discuția Lichidare la zi
Da, este vorba despre preaviz de 20 zile lucratoare.

Va multumesc pentru raspunsul acordat.

Toate cele bune.
Discuție Lichidare la zi
Buna ziua,

Am o nelamurire si de aceea m-as bucura mult daca m-ar putea ajuta cineva in acest sens. Situatia e urmatoarea: in data de 09.05.2013, mi-am dat demisia de la locul de munca, demisie cu preaviz de 20 de zile. Deci in data de 6 iunie, se termina cele 20 de zile de preaviz. Eu mai am de efectuat 9 zile de concediu de odihna, iar angajatorul mi-a spus ca dupa ce va gasi o inlocuitoare, imi va da concediul care mi se cuvine sau daca nu, o sa mi-l dea incepand cu data de 7 iunie (caci in 6 iunie mi se termina preavizul). Deoarece a gasit o inlocuitoare, astazi mi-a spus ca pot sa imi fac cererea de concediu incepand cu data de 4 iunie (deci am concediu pana in 14 iunie), iar in ultima zi de concediu sa vin la firma sa imi fac lichidarea la zi. Ce nu inteleg eu: de ce mai trebuie in 17 iunie (ca 15/16 e week-end) sa vin sa imi fac cererea de lichidare la zi, din moment ce exista deja o cerere de demisie, cu preaviz de 20 de zile? Pana la urma cum se va considera, ca mi-am dat demisia frumos si normal, cu preaviz de 20 zile, sau ca am cerut lichidarea la zi? Ma afecteaza asta in vreun fel pe viitor?
In speranta ca au mai fost cazuri similare, si ma puteti ajuta, va multumesc anticipat.
Va multumesc mult pentru ajutor, d-na Iulia. Va doresc o zi buna in continuare :).
Buna,
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns asupra urmatoarei chestiuni:- am tastat pe casa de marcat un bon fiscal ca fiind incasat numerar, dar clientul mi-a achitat cu card-ul si trebuia sa tastez bonul cu optiunea CARD. In graba, am uitat sa tastez optiunea CARD si atunci am scos un bon normal ca si cum as fi primit banii fizic (cash). Mi-am dat seama de aceasta greseala abea seara cand am scos raportul zilnic si am vazut ca nu coincid sumele incasate cu card-ul de la raportul zilnic POS cu cel de la casa de marcat. Ce se mai poate face in aceasta situatie? Deci pe langa ca am dat bon gresit clientului, bon pe care nu il mai am, am scos si raportul zilnic care e tot gresit din moment ce nu coincide suma cu celalat raport zilnic... In speranta ca am explicat astfel incat sa ma intelegeti, va rog mult sa ma ajutati si va multumesc.