avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate ana64

Activitate ana64

Răspuns la discuția Aplicabilitatea noului cod penal
am deschis topicul datorita faptului ca am ajuns la o spetza interesanta si anume: o fapta de furt calificat dintr-un magazin (loc public) de exemplu pe noul cod nu mai e reglementata ca furt calificat fiind scos in afara art 229 (fapta sa fie savarsita intr-un loc public). Pe noul cod ea devine doar furt, mai mult conf art 231 impacarea partilor duce la inlaturarea raspunderii penale. Deci noul cod este mult mai bland in astfel de situatii fata de vechiul cod cand se dadeau amenzi administrative dk erau la prima abatere.
Ei bine ma intreb cum vor rezolva procurorii astel de sitauatii tinand cont ca modificarile sunt multe iar legea de aplicare cam neclara.
Pentru infractiunile savarsite in anul 2013 si pentru care procurorii inca nu au dispus masuri de trimitere in judecata sau de NUP incepand cu data de 1 februarie 2014 cum vor fi judecate aceste cauze? pe baza normelor din noul cod penal sau pe vechiul cod penal.
Va multumesc
prin repararea prejudiciului in totalitate ce se intelege? inapoierea bunurilor sau si plata acestora spre exemplu.
pai atunci cum poate dispune procurorul masura amenzii administrative?
buna ziua, am o neclaritate vis-a-vis de inlocuirea raspunderii penale.
pentru un caz de furt calificat in care prejudiciul a fost recuperat integral procurorul poate dispune o masura administrativa ca avertismentul mustrarea si amenda administrativa.
practic cum stabileste un procuror o astfel de masura tinand cont de antecedentele faptuitorului, de marimea prejudiciului???
cum poate fi catalogat prejudicul ca marime? exista norme pt asa ceva?