avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate andriana11

Activitate andriana11

Buna ziua,vecinul meu are o casa construita chiar langa granita curtii,etajul este facut din solomit(panouri de stuf),as dori sa stiu daca este legal si deasemeni are si un beci facut sub curtea mea pana in apropierea casei mele.
Buna ziua,
Daca deschid un proces de instituire a tutelei am vreo sansa?
Multumesc
Buna ziua,revin cu o intrebare care este mai complicata si as dori un raspuns ca sa stiu cum voi proceda in continuare.
Daca minorul(nepotul pe linie materna)a fostcrescut de mine si sotul meu fara ca mama lui sa se implice in nici un fel pana acum avem posibilitatea sa_l infiem fara consimtamantul paritelui si daca da ce putem face sau macar datimi un sfat cum sa procedez sa fie mai simplu pentru noi si copil.(are 13 ani)
Va multumesc!
Buna ziua,
Imi puteti spune daca pentru a-mi fi dat minorul in plasament tinand cont ca are 13 ani vom fi nevoiti sa ne prezentam si la tribunal pentru a obtine acceptul minorului?
Va multumesc.
Buna ziua,
Daca reusesc sa conving mama sa-mi dea imputernicire as dori sa stiu daca poate fi data una cu care sa-l reprezin pe minor in orice situatie care se iveste pana la majorat si nu doar pentru buletin.va multumesc anticipat.
Buna ziua ,
Din mesajul dumneavoastra inteleg ca nu ma pot folosi de curatela,in acest caz ce pot face cui ma pot adresa deoarece mama nu este dispusa sa-mi dea inputernicire si nici nu este in tara.Copilul este in grija mea de la 2 luni si acum are 13 ani.Va multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca sotii isi pot vinde unul altuia proprietatile pe care le-au dobandit in timpul casatoriei si daca da ce anume ar trebui sa faca.
Va multumesc.
Buna ziua,
Daca am o curatela data de primaria municipiului in care locuiesc ,in care este stipulat faptul ca reprezint ineresele minorului(adica al nepotului meu pe linie materna) dar este si specificat ca mi-afost data pentru a ridica alocatia de stat
o pot folosi si pentru ai face buletin nepotului fara a mai fi inplicata si mama lui?