avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters291600

Activitate ContSters291600

Răspuns la discuția Zile Nationale Libere
Am citit Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii iniante de a posta intrebarea.

Daca eu in mod normal muncesc weekendurile dar in cazul de fata mi-au dat liber in weekend ca sa nu mai am 4 zile cum ar fi trebuie (2 de repaos si 2 libere nationale) e normal/legal?

Daca liberele nationale cad luni si marti atunci ai 4 zile libere in sapt aia (luni, marti, sambata si duminica) pentru cei care au un job cu toate weekendurile libere (de ex bugetarii).

Dar daca e invers cad liberele nationale in weekend atunci pentru cei cu departamente non stop nu se mai aplica? Nu ar trebui 2 zile de repaos si cele 2 zile nationale libere? Adica un joi, vineri de repaos si sambata, duminica nationale libere?
Buna ziua,
In cazul in care ai program de lucru in ture la un departament care e activ non stop (24/7) Ce se intampla cand vin zilele nationale libere si pica in weekend?
Se intampla sa ai cele 2 zile libere de repaos saptamanal in unele saptamani in cursul saptamanii iar in alte saptamani in weekend.
Acum ar trebui sa ai 2 zile libere (cele 2 zile de repaos saptamanal) si inca 2 zile in weekend pentru ca sunt declarate zile nationale libere? (de ex joi, vineri zile libere de odihna ca in fiecare saptamana normala si sambata, duminica pentru ca sunt zile nationale libere iar departmantul tau lucreaza non stop)

Sunt 2 categorii: Cei care au fiecare weekend liber si cei care au weekend liber din cand in cand pentru ca lucreaza la un departament non stop. Cei care au fiecare weekend liber nu o sa beneficieze de zilele nationale libere din weekend ca pica in zilele lor prestabilite libere. Dar cei care lucreaza in weekend e normal sa li se puna libere in weekendul ala doar ca sa nu primesca mai multe zile libere in saptmana aia?
Cei care au permanent zilele libere in weekend si ziua nationala libera cade in cursul saptmanii au 3 sau 4 zile libere in saptamana aia. Nu ar trebui sa fie si o reciproca pentru cei care muncesc in weekenduri? In saptmana cu zile nationale in weekend sa aiba si ei 3-4 zile libere?
Multumesc!