avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate dd2013

Activitate dd2013

eu si sotul suntem asociati, eu adminnistrator. am primit de la anaf o adresa de instiintare privind infiintarea ppopriprii asupra disponibilitatilor banesti pentru terti popriti - banca la care firma are, inca cont cu impozit pe profit si penalitati, in val de 519 lei.ce fac?

eu si sotul nu avem bunuri decat o masina si un credit ipotecar. ce ne poate executa ? doar masina si veniturile cred, nu? firma nu are proprietati, nimic

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
si eu ce trebuie sa fac in aceste conditii?
pe site la onr la sectiunea semnal e trecut sediu expirat si mandat administrator expirat.
vreau sa stiu cum procedez, nu ma mai intereseaza firma datorii sunt la staat cu tot cu penalitati 13.700 lei. ce fac?
am intrat pe site la onrc si la stare firma scrie - functiune. ce sa inteleg?
multumesc.
firma e inreg in 2008, a funct pana in 2009 martie, nu am mai depus declaratii de atunci.
pe site anaf figureaza ca inactiva din 2010, in aceste conditii e posibil sa fie deja dizolvata din oficiu de catre reg comertului?
Buna ziua!
Daca o firma este declarata inactiva in 2010 de catre anaf, aceasta mai poate fi radiata din oficiu de catre onrc?
am sunat la banca, tipa de acolo mi-a spus ca nu are habar de aceasta adresa, nu figurez nicaieri cu datorii la banca, insa mi-a zis sa ma duc cu aceasta adresa de la anaf la ei si sa achit aceasta suma din adresa - 519 lei ptr ca in cont sunt 516 lei, deci tb sa mai pun eu diferenta . apoi fara probleme pot inchide contul.
Buna ziua!
Am un srl infiintat iin 2008- martie, care a functionat pana in noiembrie 2008.
Am adunat datorii la bugetul de stat, pe care nu le-am achitat. Firma a ramas neatinsa din 2008, adica nu am mai lucrat nimic cu ea, nu am mai depus nimic.
Am deschis un cont la o banca, pe numele firmei, in acel cont s-au facut tranzactii au ramas 516 lei, iar acum, firma a primit de la anaf - cf art 149 din og 92/2003 privind codul de procedura fiscala, o instiintare de infiintarea popririi asupra disponibilitatilor banestii - adica o executare silita ptr terti popriti - banca in cauza, in valoare de 519 lei.
Intrebarea mea este:
Daca merg la banca sa rezolv aceasta problema, sa achit cei 519 lei, ma gandesc daca imi voi prelungi cu inca 5 ani termenul pentru prescrierea datoriilor care le are firma catre bugetul de stat sau nu are nici o legatura cu dat firmei, adica sunt 2 lucruri diferite?
Astept un raspuns din partea dumneavoastra, care sa ma ajute sa iau o hotarare corecta.
Corect ar fi sa merg sa-mi achit aceste datorii catre bugetul de stat, insa nu sunt bani.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ceva.
Multumesc