Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Societate comerciala inactiva poate fi lichidata?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Societate comerciala inactiva poate fi lichidata?

Buna ziua!
Daca o firma este declarata inactiva in 2010 de catre anaf, aceasta mai poate fi radiata din oficiu de catre onrc?
Din cunostintele mele, ca o firma sa fie lichitata sunt niste pasi de urmat:
1. cerere de lichidare la anaf/reg com
2. sa nu fie datorii la stat
3. vine controlul de la anaf la sediul social/sediu(dupa caz) ca sa vada ce se intampla acolo, daca totul e ok trece in registrul unic de control asta
4. firma trebuie reactivata pentru lichidare
5. in termen de 30 de zile de la acceptul celor de la anaf veti merge cu actele in original la reg com
Sper ca am fost de ajutor si ca nu am omis ceva.
multumesc.
firma e inreg in 2008, a funct pana in 2009 martie, nu am mai depus declaratii de atunci.
pe site anaf figureaza ca inactiva din 2010, in aceste conditii e posibil sa fie deja dizolvata din oficiu de catre reg comertului?
dd2013 a scris:

Daca o firma este declarata inactiva in 2010 de catre anaf, aceasta mai poate fi radiata din oficiu de catre onrc?

Si inca cum !!! Mare minune sa nu fie deja in dizolvare.
In functie de nivelul datoriilor la stat, asteptati-va la procedura insolventei pe mai departe.
trandafir2, moderator
am intrat pe site la onrc si la stare firma scrie - functiune. ce sa inteleg?
Dpdv al onrc sunteti in functiune, adica indepliniti conditiile (de sediu, de asociati, de coduri caen, conditii juridice etc).
Dpdv al anaf sunteti inactiv, adica nu indepliniti conditiile de depunere declaratii, bilanturi, etc, conditii fiscale

In baza notificarii pe care o va face fiscul catre onrc, acestia vor proceda in consecinta ...asta nu se intampla de pe o zi pe alta !