avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate Buburuze

Activitate Buburuze

Răspuns la discuția Cantitate comerciala.Vama
Va multumesc pentru raspuns.
Tva s-a calculat pe valoarea coletului si l-am platit.Dar 6 produse in valoare totala de 60 de dolari poate fi considerata a fi valoare peste maximul admis pentru o persoana fizica?Daca intru intr-un magazin din tara si cumpar peste 6 produse ma trage cineva de maneca ? Statul oricum isi ia tva-ul pe factura,respectiv produsele pe care le cumpar eu din afara spatiului UE.
Legea spune ca pentru o valoare totala de pana la 10 euro nu se plateste nimic,pentru o valoare totala cuprinsa intre 10-150 euro se plateste TVA calculat pentru valoarea facturii+cheltuieli de transport,iar pentru o valoare totala care depaseste 150 euro se plateste TVA + taxe vamale.
Eu acest lucru nu l-am inteles factura e de maxim 60 de dolari ,iar daca in pachet nu este nici macar un obiect restrictionat de ce se leaga de faptul ca ai doua tricouri la fel in pachet?doua produse identice in colet te transforma automat in importator ?
Buna seara!
Imi puteti spune,va rog,ce inseamna cantitate comerciala la niste produse comandate pe internet?Am comandat de pe un site din afara UE niste produse 6 la numar:2 genti,si alte patru produse diferite.
Ei bine am ajuns la oficiul postal vamal din oras si dl vames a inceput sa ma ia tare ca vai 2 genti,tricou,curea?(ati prins ideea )intreband ce fac eu cu atatea,ca le -as vinde ,ca am voie sa comand numai pentru mine,ceea ce este o aberatie.
Va intreb pentru ca mai astept niste colete( cu 4-6 produse in fiecare pe care le-am comandat in aceeasi zi cu coletul deja primit de alti furnizori) si nu as vrea sa mi le opreasca la vama.Este posibil?