avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate denisamoraru

Activitate denisamoraru

Răspuns la discuția TEST DE PATERNITATE
va rog frumos sa-mi explicati pe intelesul meu prima propozitie din raspunsul dvs "este incidenta actiunea de tagada de paternitate" ......sa inteleg ca fostul sot al fiicei mele despre care nu mai stie nimic de 16 ani trebuie sa fie citat si prezent la tribunal ,sau este deajuns proba cu doi martori si expertiza de stabilire ADN ,respectiv expertiza medico legala ?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția TEST DE PATERNITATE
si daca fostul ei sot nu este de gasit alta posibilitate nu exista ? desi adevaratul tata biologic vrea test ADN SI SA TREACA COPILUL PE NUMELE LUI ??????


avocatmaria a scris:

Nu i adevărat!
Este necesar sa l acționați in judecată pe fostul soț pentru a putea stabili identitatea biologica a minorului , adică a se stabili cine este tatăl biologic al copilului

O persoana a fost casatorita,s-a despartit in fapt si a facut un copil cu un alt barbat,copilul fiind trecut pe numele fostului.Dupa o perioada a divortat,este tot cu tatal copilului si vrea sa-l treaca pe numele acestuia.Fostul sot nu este de gasit si ce trebuie sa faca , ea fiind pe numele de domnisoara,tatal biologic pe numele lui si copilul pe numele fostului sot !?!MULTUMESC ANTICIPAT.
Multumesc ma voi adresa Casei de Pensii Tulcea printr-o sesizare scrisa , eu avand domiciliu in Bucuresti si el in Tulcea .

Buna seara, am si eu o intrebare intrucat am citit cateva legi si nu am inteles ce ma intereseaz.Baiatul meu care face anul acesta 50 de ani,are stabilit prin comisie grad de handicap ACCENTUAT ,COD BOALA H 90, F 21 si cod handicap 7-asociat si certificat de incadrare in grad de handicap PERMANENT.Pana acum cateva luni a beneficiat de o pensie de handicap ,desi nu se ajungea avand in crestere si o fetita de 14 ani. Mentionez ca nu mai primeste aceasta pensie probabil din cauza ca mai si lucreaza pe unde il angajeaza pana vad ca este surd.dar crescand copilul de la 3 ani SINGUR ,mama fiind in detentie, nu avea cum sa se ajunga doar cu pensia de handicap. Sunt si eu pensionara si nu ii pot ajuta prea mult dar vreau sa stiu din punct de vedere juridic ce drepturi are si ce trebuie sa fac ptr a rezolva aceasta problema grava.
Interesant cum un om care nu aude are pensia de handicap suspendata,pensie din care nu ar fi putut trai si atatia asistenti sociali care ar pute munci primesc ajutoare sociale de 2 sau 3 ori mai mari decat pensia lui de handicap.
Astept cu nerabdare raspunsul dvs.si va multumesc anticipat.
1.La cumpararea unei case nationalizate cu legea 112, s-a cumparat si terenul pe care este construita ea?
2.aceasta casa a fost cumparata de unchiul meu(fratele tatei) si sotia lui ,casnicie din care nu au rezultat copii ,iar acum prin decesul unchiului si ptrca si tata este decedat , si el,eu si sora mea incalitate de nepoti inteleg ca avem dreptul la 25% mostenire
.Matusa ne solicita sa renuntam ca valoarea casei este de 25ooo euro (! ! !),casa pe o suprafata de 100 mp in zona FOISORUL DE FOC , si ca terenul este al statului ? ? ,ceeace nu ne vine sa credem .Doreste sa treaca aceasta casa pe numele ei ,sa o vanda si sa dea toti banii nepotilor ei din prima casnicie.Ce sfat ne dati in aceasta situatie ca noi nu vrem sa renuntam si sa fim pacalite.
3.Cand mergem la sussesiune sa solicitam sa se specifice ca dorim partea ce ni se cuvine din pretul de vanzare ?
4.Cand intervine decesul matusii cotele la succesiune intre mine si sora mea,in calitate de nepoate de sange si cei doi nepoti ai ei din prima casatorie ,devin altele ,adica se modifica in favoarea noastra??? Multumesc anticipat ptr raspuns ptrca miercuri 28 mai a.c. trebuie sa fim la notar si sa stiu cum sa pun problema. DUMINICA PLACUTA
:hm: