avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate SrX-ul

Activitate SrX-ul

Buna ziua, la nasterea copilului am solicitat cele 5 zile de concediu care stiam ca mi se cuvin , iar raspunsul conducerii a fost ca regula lor interioara aproba doar 3 zile, nicidecum 5 . De puericultura nici nu mai vorbim .... au acest drept ?
Răspuns la discuția Am fost tamponat parcat
Va multumesc pentru raspuns , momentan nu am semnat bimic cu la asigurare tocmai pentru a putea fi sigur ca ii pot da in judecata, momentan am tot de la dosar la o asociatie ce se ocupa cu plangeri legate de incidente asemanatoare cu al meu , daca dansii nu pot negocia cu ei o sa ajung in instanta in cele din urma tocmai pentru ca nu-mi convine sa dau masina busita pe 2000 de euro , atat timp cat ea are 5 ani si pretul de catalog e la aproape 25.000 . Plis ca pot aduce dovada dosarele de casco in care demonstrez ca singura piesa schimbata la ea a fost o bara de la un incident minor , accidentul a avut loc exact dupa ce ni-a expirat casco , la 2-3 zile dupa ce a expirat . Ma intereseaza daca dosarele pot constitui oarrcum o proba pentru mine sau pentru felul in care a fost intretinuta masina, avand in vedere suma destul de mica despagubita de ei. Va doresc p zi buna !
Buna ziua , acum 3 luni de zile am fost tamponat de cineva si acum asigurare nu vrea sa ma despagubeasca total, dand culpa comuna deoarece au zis ca nu am fost parcat la minim 25 de metri de intersectie , intersectia se afla pee undeva in spatele blocurilor toti parcheaza acolo din lipsa locurilor de parcare. Masina nu bloca vizibilitatea si in plus cand am fost la politie a fost amendat doar cel ce m-a busit , pentru neadaptarea vitezei la conditiile de carosabil ! Acum eu nu am ce sa fac cu partea lor de bani , 95 de mil nu acopera cheltuielile nici cu piese de la dezmembrari . Dupa audatex reparatiile ma ajung la aproape 40.000 de lei , ei mi-au dat culpa comuna si imi dau doar 95 de milioane ! Ce sanse am cu ei la un proces ? Pot cere mai mult , am sanse sa iau macar toata suma de la ei , adica macar aia 190 de milioane ?