Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal

Buna ziua, la nasterea copilului am solicitat cele 5 zile de concediu care stiam ca mi se cuvin , iar raspunsul conducerii a fost ca regula lor interioara aproba doar 3 zile, nicidecum 5 . De puericultura nici nu mai vorbim .... au acest drept ?
Buna ziua,
Conform HG 244/10.04.2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal nr. 210/1999, solicitarea pentru acordarea concediului paternal se adresează în scris, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, conducerii unităţii în care tatăl îşi desfăşoară activitatea.
Tatăl copilului nou-născut, care participă efectiv la îngrijirea acestuia, are dreptul la un concediu paternal plătit de 15 zile lucrătoare, prin majorarea duratei concediului paternal de 5 zile lucrătoare cu încă 10 zile lucrătoare, dacă a obţinut atestatul de absolvire a unui curs de puericultură.
Daca angajatorul nu vrea sa va acorde aceste concediu paternal legal, puteti sa faceti o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca.

IULIA NEDELCU, Consultant resurse umane
Nu au acel drept ... orice regula interna care contravine legii este lovita de nulitate absoluta.